X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Mariana Kril

Z miłości do pieśni

W “Kiermaszu pod kogutkiem” poznaliśmy zespół “Licwiny” (Ліцвіны) z Białorusi. W tym roku grupa świętuję 30-lecie swojej działalności. Można śmiało powiedzieć, że “Licwiny” położyli potężne podwaliny pod propagowanie rodzimego folkloru, dawno przed tym, zanim stało się to modne. Gośćmi audycji byli założyciele zespołu: Uładzimir Berberau i Natalia Matylickaja.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Mariana Kril Łemkowie Białoruś

Boże Narodzenie na Wschodzie

W “Kiermaszu pod kogutkiem” rozbrzmiewały kolędy i opowieści o kolędniczych zwyczajach z różnych stron Ukrainy. Jak dawniej kolędowano, czym był obrzęd Małanki i dlaczego w święto Jordana myśliwi strzelali w powietrze? O tym opowiadał Illya Fetysov z zespołu Bożyczi z Kijowa. Przenieśliśmy się także w Beskid Niski. Dlaczego przed Wigilią myto ręce, trzymając pieniądze? Z Łemkinią  Olgą Pyrz z Małastowa rozmawialiśmy o niecodziennych tradycjach wigilijnych wśród społeczności łemkowskiej.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Mariana Kril

Od Romana, przez Weczirky, do Jordana

W "Kiermaszu pod Kogutkiem" przyjrzeliśmy się tradycjom adwentowym w Ukrainie i na dawnej Łemkowszczyźnie. Naszym gościem był ukraiński ikonopisarz, artysta Ostap Łozyński – koordynator świątecznej akcji “Od Romana do Jordana”, przybliżającej zwyczaje cyklu zimowych świąt w tradycji wschodniej. O łemkowskich Weczirkach, ich znaczeniu towarzyskim i zwyczajach adwentowych w tradycji wschodniej mówiła dr Wiktoria Hojsak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril