X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Katyń

Ziembiński - stróż pamięci ofiar Wschodu

- Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie - mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Katyń Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie

NASZ WYWIAD Historyk Memoriału: Katyń to zbrodnia, ale wciąż nikt w Rosji nie nazywa Stalina i NKWD zbrodniarzami

- Choć wiele jest wciąż do ustalenia w sprawie Katynia, to od dawna bezsprzeczne jest, kim są sprawcy zbrodni i co zrobili. Jednak w Rosji nikt nie nazywa Józefa Stalina i NKWD zbrodniarzami. I tak samo jest w przypadku zbrodni i represji Wielkiego Terroru. Są zbrodnie – nie ma kary – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Nikita Pietrow, historyk nękanego przez władze Rosji Stowarzyszenia Memoriał.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Katyń zbrodnia katyńska Memoriał

Wizyta marszałek Sejmu w USA. Rozmowy o bezpieczeństwie Europy i zagrożeniu ze strony Rosji

Po wizycie w amerykańskim Kongresie marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyraziła przekonanie, że kwestie bezpieczeństwa Europy są dla priorytetem Stanów Zjednoczonych, niezależnie od tego kto rządzi w Waszyngtonie. W stolicy USA pani marszałek rozmawiała między innymi z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Sejm Katyń Polonia Francja Polacy za granicą

Nowy portal z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. "Pozwala poznać sylwetki ofiar"

Podczas konferencji "Katyń Pro Memoria" zainaugurowano interaktywny portal internetowy o takiej samej nazwie, poświęcony Polskiemu Cmentarzowi Wojennemu w Katyniu. - Znajdują się tam wszelkie najważniejsze informacje poświęcone samej zbrodni katyńskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Wyrwa z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Piotr Pogorzelski zbrodnia katyńska Katyń historia Polski Rosja Związek Sowiecki

80 lat temu Stalin podpisał rozkaz zamordowania polskich jeńców wojennych

80 lat temu na Kremlu zapadła decyzja o fizycznej likwidacji polskich oficerów znajdujących się w sowieckiej niewoli (tak zwana "decyzja katyńska"). W efekcie rozkazu sowieci w 1940 roku zamordowali prawie 22 tysiące polskich oficerów, policjantów, pograniczników, funkcjonariuszy służby więziennej, leśników oraz rezerwistów Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Józef Stalin Katyń II wojna światowa

Prezes IPN: źródło decyzji katyńskiej leży w pakcie Ribbentrop-Mołotow

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek powiedział, że źródło wydanej 80 lat temu tzw. decyzji katyńskiej leży w pakcie Ribbentrop-Mołotow. 5 marca 1940 roku, Józef Stalin podpisał uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na nasz kraj w 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow Katyń historia Polski II wojna światowa ZSRR agresja sowiecka ludobójstwo NKWD Instytut Pamięci Narodowej IPN Jarosław Szarek POLSKA

"Wiedomosti": zbrodnia katyńska jest w Rosji nierozwiązanym problemem

80 lat po dokonaniu zbrodni katyńskiej i 30 lat po oficjalnym uznaniu w ZSRR odpowiedzialności za nią pozostaje ona nierozwiązanym problemem, oficjalne stanowisko Rosji jest w tej sprawie sprzeczne - ocenia w dzienniku "Wiedomosti" Aleksandr Gurjanow. Opinię Gurjanowa, który kieruje polskim programem Stowarzyszenia Memoriał, rosyjskiej organizacji badającej zbrodnie stalinowskie, opiniotwórczy dziennik gospodarczy publikuje we wtorkowym wydaniu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja zbrodnia katyńska Katyń

Prof. Jan Żaryn: zbrodnia katyńska miała wyeliminować polskie elity

- Była to zbrodnia zaplanowana i przeprowadzona na zimno. Niewątpliwie stanowiła element tego, co widać we wcześniejszej i późniejszej historii relacji polsko-sowieckich. Sednem zbrodni katyńskiej było to, żeby wyeliminować elitę polską, zniewolić  naród, sprowadzić go do wymiaru bezmyślniej masy, na którą nałoży się kalkę bolszewickiego eksperymentu państwowo-ideologicznego - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel Katyń II wojna światowa historia Polski Jan Żaryn zbrodnia katyńska