more_horiz
PR24 Portal
Section05
Izrael

Paweł Śpiewak: Polska wspiera aspiracje i politykę Izraela

- Jeżeli chcemy robić dobre interesy z Izraelem, jeżeli chcemy odgrywać tam ważną rolę, to powinniśmy przestać się "nabzdyczać" - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. W audycji "Świat 24" o ostatnich napięciach na linii Warszawa-Jerozolima, a także o tym, że relacji polsko-izraelskich nie można zrozumieć bez odniesień do historii narodu żydowskiego i polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość USA Izrael Mike Pompeo Jerozolima Jan Tomasz Gross Paweł Śpiewak

Ekspert: Izrael narusza dobre obyczaje w relacjach z Polską

– Na przestrzeni całej III RP zostało zainwestowane bardzo dużo energii w relacje polsko-izraelskie. Szkoda, że dziś są one w bardzo złym stanie – powiedział Paweł Musiałek, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. – Wiele osób widzi same pesymistyczne konsekwencje sporu na linii Polska-Izrael. Ja dostrzegam też coś optymistycznego – dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael stosunki polsko-żydowskie Polityka zagraniczna Polski polityka

Israel Katz nie przeprosi za wypowiedź o Polakach

– Zbliżają się wybory. Na fali przedwyborczych oczekiwań wobec partii Likud i premiera nie można wycofać się z tych słów, a tym bardziej przepraszać. Zostałoby to uznane za przyznanie się do winy, skrajny propolonizm, i oznakę słabości – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Benjamin Britten Żydzi Michał Żakowski Holokaust

Bulwersujące słowa Katza. Izraelski historyk broni Polski

Izraelczycy chcą, by Polska przyznała, że kolaborowała z Niemcami podczas mordowania Żydów. To się nigdy nie stanie, bo to nie jest prawda - napisał na łamach "Haaretz" historyk Daniel Blatman. Odniósł się także do bulwersujących słów Israela Katza. - Czy naprawdę spodziewał się, że splunie w twarz dumnego narodu, a oni uznają to za słodkie perfumy? - pytał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT POLSKA Izrael Żydzi stosunki polsko-żydowskie HISTORIA

Debata. Jak walczyć z antypolonizmem?

- Potrzebna jest rzetelna historyczna analiza, w której zdiagnozujemy sytuację podczas II Wojny Światowej. Nikt rozsądny nie zaprzecza że byli szmalcownicy, nadużycia, mordy. To musi zostać nazwane i jasno zdefiniowane, trzeba określić skalę tego zjawiska. I wtedy będziemy mogli walczyć ze stereotypem, mitem i antypolonizmem – mówił w Polskim radiu 24 dr Ryszard Żółtaniecki. W debacie o antypolonizmie wzięli także udział prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN oraz Mateusz Fałkowski z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 antysemityzm Izrael Holokaust

Historyk: należało zastrzec, że pewne słowa są zakazane

- Skoro wiemy, że w Izraelu wybrzmiewa nuta antypolonizmu, trzeba było wcześniej w rozmowie z Amerykanami zastrzec, że pewne słowa na tej konferencji są zakazane – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Zbigniew Girzyński. W "Sztuce słuchania" o najważniejszym polskim sojuszniku i konferencji bliskowschodniej dyskutowali także prof. Waldemar Paruch i publicysta Witold Jurasz.
Zobacz więcej na temat:  konferencja bliskowschodnia Stany Zjednoczone Izrael polityka ŚWIAT

Jerusalem Post: Polacy nie zamordowali 200 tys. Żydów

Przywódcy Polski i Izraela będą musieli znaleźć takie wyjście z obecnego kryzysu dyplomatycznego, które uszanuje zarówno żydowską historię, jak i polską dumę narodową - ocenia w piątek redaktor naczelny "Jerusalem Post" Jaakow Katz. W tekście dodaje, że kłamstwem historycznym jest informacja krażąca po izraelskich mediach, jakoby Polacym mieli zamordować podczas II wojny światowej 200 tys. Żydów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael II wojna światowa Holokaust

Politolog: trzeba prowadzić dialog z Izraelem

- Dobrze, że taki wywiad się ukazał, dobrze to zostało zaplanowane. Nie należy się obrażać, tylko dalej prowadzić dialog. W dialogu z Izraelem trzeba bardzo jasno i mocno akcentować swoją pozycję, właśnie to zrobił premier - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Biskup. Politolog odniósł się do wywiadu premiera Mateusza Morawieckiego, który ukazał się w izraelskim dzienniku "Haaretz".
Zobacz więcej na temat:  Izrael stosunki polsko-żydowskie