X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
II RP

7x24. Jakie były stosunki polsko-ukraińskie w czasach II RP?

W audycji "7x24" historycy dyskutowali o stosunkach polsko-ukraińskich i sporze wokół Lwowa w okresie II Rzeczpospolitej. Gośćmi w studiu byli: prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Piotr Dmitrowicz (historyk), Robert Czyżewski (Fundacja Wolność i Demokracja).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina stosunki polsko-ukraińskie HISTORIA historia Polski II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne Janusz Odziemkowski Piotr Dmitrowicz Katarzyna Gójska

7x24. Największe osiągnięcia II Rzeczpospolitej

W audycji "7x24" historycy dyskutowali o największych osiągnięciach II Rzeczpospolitej. Gośćmi w studiu byli: prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Tymoteusz Pawłowski, Tadeusz Płużański (Polskie Radio 24), dr Adam Dąbrowski (Archiwum Akt Nowych).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II RP I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne Tadeusz Płużański Janusz Odziemkowski Adam Dąbrowski Katarzyna Gójska

Słowem Niepodległa: droga Tczewa do wolności

Polskie Radio 24 przyjechało dziś do Tczewa w Kociewie, etnograficzno-kulturowym regionie na północy Polski. Audycja Słowem Niepodległa nadawana jest z centrum wystawienniczego Fabryka Sztuk. O historycznej drodze Tczewa do polskiej niepodległości mówili: Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk, dr Michał Kargul, historyk, v-ce prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dr Krzysztof Korda, historyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie i Józef Ziółkowski - główny specjalista ds. muzealnictwa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość Tczew HISTORIA II RP II wojna światowa

Ignacy Daszyński. Socjalista i narodowiec w jednym

Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej nazywany również "rządem lubelskim", jak i postać Ignacego Daszyńskiego wspominali na antenie Polskiego Radia 24 dr Jolanta Załęczny kierownik działu Historii i Badań naukowych w Muzeum Niepodległości i prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Daszyński II Rzeczpospolita II RP HISTORIA POLSKA Józef Piłsudski Janusz Odziemkowski

Dlaczego Piłsudski nie został prezydentem po przewrocie?

31 maja 1926 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało Józefa Piłsudskiego na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Marszałek jednak odmówił objęcia tej funkcji. Dlaczego? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, a także prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski przewrót majowy II RP Agnieszka Kamińska

Wojskowy geniusz, strateg, polityk. Jaki był Piłsudski?

Mąż stanu, polityk, twórca Legionów, zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. Położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski. 12 maja to nie tylko rocznica tzw. "zamachu majowego" (1926 r.), ale też dzień śmierci Marszałka (1935 r.) Naczelnika Państwa i Wodza Naczelnego Wojska Polskiego. Jaki był Józef Piłsudski? Gościem audycji Nos Kleopatry był prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Piłsudski II RP

Historia na Dziś. Konstytucja kwietniowa

- Konstytucja kwietniowa była właściwie jedyną w historii polskiego parlamentaryzmu, w historii polskiego prawodawstwa ustawą zasadniczą, która była skrojona pod jedną, konkretną osobę. Było to jak gdyby wypełnienie treścią prawną tego, co już faktycznie w jakiś sposób obowiązywało – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 23 kwietnia 1935 roku prezydent Ignacy Mościcki i członkowie ówczesnego rządu Rzeczpospolitej podpisali konstytucję kwietniową.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II RP II Rzeczpospolita konstytucja Józef Piłsudski Patryk Pleskot Tadeusz Płużański