X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
PR24 Portal
Section05
Główny Urząd Statystyczny

Jak pandemia wpłynęła na zatrudnienie? GUS przedstawi dane dotyczące bezrobocia w marcu

Główny Urząd Statystyczny poda w piątek dane na temat bezrobocia w marcu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała w czwartek w Polskim Radiu, że dane z urzędów pracy nie wskazują na wzrost bezrobocia w marcu. W lutym stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 5,5 procent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo bezrobocie pandemia Koronawirus w Polsce Marlena Maląg GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny gus

Kwarantanna potęguje samotność. Szlachetna Paczka uruchomiła specjalną infolinię

- W Polsce jest 5 mln gospodarstw jednoosobowych, to oznacza, że co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego domu - wynika z "Raportu o samotności", przygotowanego przez Szlachetną Paczkę, która uruchomiła także specjalną infolinię "Dobre słowa - telefon dla seniorów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce senior społeczeństwo zdrowie pandemia Szlachetna Paczka Główny Urząd Statystyczny

Eksperci o danych GUS

Goście Polskiego Radia 24: Marian Szołucha (Uczelnia Vistula), Artur Bartoszewicz (SGH) i Tomasz Zalewski (Kancelaria Kochański, Zięba i Partnerzy) w audycji Rządzy pieniądza podkreślali zgodnie, że jest za wcześnie by twierdzić że mniejsze tempo sprzedaży detalicznej w kwietniu spowodowane jest zakazem handlu w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 handel w niedzielę gospodarka polska Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna ceny żywności

"Są powody do zadowolenia" Eksperci o najnowszych danych GUS

Goście Polskiego Radia 24: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski), Bartłomiej Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Mateusz Walewski (Bank Gospodarstwa Krajowego) pozytywnie ocenili dane Głównego Urzędu Statystycznego o tym, że produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 9,3 procent licząc rok do roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska Główny Urząd Statystyczny produkcja przemysłowa

Jakie będą konsekwencje wzrostu płac?

Gospodarka przyspiesza a naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest wzrost płac. Analitycy zwracają jednak uwagę na konsekwencje, jakie w niedalekiej przyszłości będą miały te wzrosty. Problemy będą miały małe firmy, a ostatecznie wzrośnie inflacja. Trzeba mieć też świadomość, że za chwile nadejdzie wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń, jako konsekwencja spowalnia europejskiej gospodarki i niepokojów na świecie, a także napływu tańszych pracowników z Ukrainy oraz innych krajów.
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny wynagrodzenia

Finanse Polski są dobrze zarządzane – eksperci zgodni

O danych GUS, że zmalał dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych dyskutowali w audycji Rządy pieniądza na antenie Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), Cezary Mech (były wiceminister finansów) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa). GUS podał, że w ubiegłym roku dług wyniósł 50,6 procent PKB, podczas gdy w 2016 roku było to 54,2 procent. Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB wobec 2,3 procent zanotowanych rok wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze pkb gus USA Stany Zjednoczone Chiny deficyt budżetowy Berlin Niemcy Donald Trump Główny Urząd Statystyczny dług publiczny

Polacy mają coraz więcej pieniędzy na własne wydatki

Portfele Polaków statystycznie spuchły najbardziej od 9 lat. W 2017 roku dochód rozporządzalny na osobę wzrósł do 1598 złotych miesięcznie - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 123 złote więcej niż rok wcześniej, czyli wzrost o 8,3 procent. Ten dochód określa ile pieniędzy zostaje nam w portfelu po zapłaceniu podatków i odprowadzeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dzięki czemu wzrósł i na co polskie rodziny wydały te pieniądze? - Sprawdzał to Piotr Wardziak.
Zobacz więcej na temat:  dochody gus Główny Urząd Statystyczny pieniądze