X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Europa Wschodnia

Możliwe spotkanie Putina z Bidenem. Parys: Rosja chce rozmawiać z USA o podziale świata na strefy wpływów

- Rosja zawsze chciała rozmawiać z USA, m.in. o kontroli zbrojeń, Iranie i o podziale świata na strefy wpływów. To ostatnie jest bardzo ważne w kontekście Ukrainy, ponieważ dla Kremla jest to kraj, który ma leżeć w ich strefie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja Donbas wojna na Ukrainie Ryszard Gromadzki Stany Zjednoczone USA Władimir Putin

Prof. Boćkowski: Rosja eskaluje napięcie, by mieć dodatkowe karty przetargowe

- Rosja nie jest zainteresowana żadnym pełnoskalowym konfliktem o Donbas. Prawdopodobnie kluczowym celem Federacji Rosyjskiej jest maksymalne podniesienie napięcia w tym regionie po to, by mieć dodatkowe karty przetargowe. Nie wiemy jeszcze, czy miałyby zostać użyte w kwestii samego Donbasu, czy np. rozwiązania problemu dostępu Krymu do wody - powiedział prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja Donbas wojna na Ukrainie Ryszard Gromadzki

Marek Budzisz: sprawą ukraińską Putin chce odwrócić uwagę rosyjskiego społeczeństwa od problemów dnia codziennego

- W Rosji notowany jest skokowy wzrost inflacji i słabnięcie rubla, co powoduje, że siła nabywcza Rosjan, i tak osłabiona przez pandemię, znacząco spada. Władza nie potrafi sobie poradzić z szybko rosnącymi cenami żywności. Dlatego Władimir Putin może dążyć do odwrócenia uwagi opinii publicznej od problemów dnia codziennego - powiedział Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Ukraina Władimir Putin wojna na Ukrainie

Napięta sytuacja w regionie Donbasu. Prof. Kozłowski: Ukraina szuka pomocy na arenie międzynarodowej

- To konflikt, który wybuch za sprawą i z poparciem Rosji 7 lat temu. Zniknął on z pierwszych stron gazet na jakiś czas. Jednak nieustannie ludzie na wschodzie Ukrainy giną, Krym jest zajęty, region Doniecka i sąsiadujący jest pod kontrolą wspieranych przez Rosję bandytów. To są uzurpatorzy. Są różne odsłony postępującego konfliktu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ukraina Europa Wschodnia Donbas Bliski Wschód Europa Władimir Putin Turcja

Szoszyn o sprawie Nawalnego: Putin chce pokazać, że nie ma dla niego ludzi nietykalnych

- Aleksiej Nawalny "wszedł" do portfeli rosyjskich polityków oraz oligarchów i pokazał, jak są defraudowane pieniądze. Wielu ludzi go za to nienawidzi. Mimo tego, że niemal od ręki miał dostęp do zachodnich mediów czy przywódców, to i tak to go nie uratowało - powiedział Rusłan Szoszyn z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Aleksiej Nawalny Władimir Putin

Talaga o sytuacji w Donbasie: groźba wojny również jest świetnym argumentem politycznym

- Może być to przygotowanie do ataku na Ukrainę, uzyskania od tego państwa dalszych terytoriów, np. korytarza między Donbasem a Krymem. Jednak groźba wojny, bez samej wojny, jest również świetnym argumentem politycznym i chyba o to w tej całej sytuacji chodzi - powiedział Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Ryszard Gromadzki Donbas Ukraina wojna na Ukrainie

"Powtarzający się scenariusz". Paweł Bobołowicz o sytuacji w Donbasie

- Właściwe co roku na Ukrainie mniej więcej o tej samej porze, czyli wiosną pojawia się temat, że Rosja ściąga dodatkowe siły i zwiększa się prawdopodobieństwo bezpośredniej agresji na tereny ukraińskie i co roku, całe szczęście, do tej większej, pełnofrontowej agresji do tej pory nie dochodziło. Jednak co roku te informacje zmuszają Ukrainę do pewnych reakcji - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz (korespondent polskich mediów w Kijowie). Gościem audycji był również Paweł Rakowski (komentator polityki bliskowschodniej).     
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Rosja Ukraina Europa Wschodnia Donbas Bliski Wschód Europa

Na talerzu "mogiła", a w radiu Łukaszenka. Realia życia w białoruskim areszcie, do którego trafili polscy działacze

- Na kolację jest ryba "mogiła" lub kotlety rybne - opowiada jeden z byłych więźniów mińskiego aresztu Waładarka, w którym obecnie przebywają działacze Związku Polaków na Białorusi. Każdy w areszcie skarży się na coś innego, np. na to, że z głośników słychać tylko radio państwowe i Łukaszenkę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT opozycja Białoruś Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka Europa protest Związek Polaków na Białorusi areszt

Dr Agnieszka Bryc: deeskalacja kryzysu między Polską i Białorusią nie nastąpi zbyt szybko

- Eskalacja w relacjach polsko-białoruskich skończy się pewnie wtedy, gdy prezydent Łukaszenka nie będzie miał już potrzeby utrwalania wizerunku Polski, jako naczelnego wroga, jako państwa stojącego za "rozbijaniem Białorusi od środka", jak to stwierdził białoruski przywódca - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Białoruś Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka

Ekspert: dla Rosji kluczowymi państwami są Białoruś i Kazachstan

- Rosja ma dziś ograniczone zasoby i możliwości, czego świadomość mają rosyjskie elity, w związku z tym państwo to nie może iść tak szerokim frontem, jak 15 czy 20 lat temu. Według Timofieja Bardaczowa powinna wybierać sobie kluczowe kraje z punktu widzenia geografii bezpieczeństwa oraz interesów - powiedział Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja

Wspólne ćwiczenia taktyczne wojsk białoruskich i rosyjskich. Moskwa przedstawia szczegóły

Wojska powietrznodesantowe Rosji i białoruskie siły operacji specjalnych przeprowadzą w marcu wspólne ćwiczenia - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony w Moskwie. Terenem ćwiczeń na Białorusi będzie obwód miński, a w Rosji wojskowi będą się szkolić w obwodzie uljanowskim nad Wołgą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Białoruś wojsko ćwiczenia wojskowe Europa Wschodnia

Szef Rady Europejskiej z wizytą w Europie Wschodniej. Wśród zaplanowanych spotkań rozmowa z Zełeńskim

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczyna 4-dniową wizytę na Wschodzie. Pierwszym przystankiem jest Mołdawia, następnie Gruzja i Ukraina. Wśród zaplanowanych tematów rozmów jest walka z pandemią i przyszłość Partnerstwa Wschodniego, w skład którego wchodzą trzy kraje. Do Partnerstwa należą też Armenia, Azerbejdżan i Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Europa Wschodnia Rada Europejska Ukraina