more_horiz
PR24 Portal
Section05
Europa Wschodnia

Rumunia inauguruję prezydencję w UE z napięciami politycznymi w tle

Rumunia oficjalnie zainaugurowała swoją pierwszą prezydencję w UE jako ostatni kraj, który dołączył do Wspólnoty w ramach fali rozszerzenia z ubiegłej dekady. Na przewodnictwie ciąży mocny konflikt polityczny, oskarżenia o korupcję i protesty społeczne. O sytuacji w tym kraju mówiła Magdalena Skajewska, korespondenta Polskiego Radia. W drugiej części programu rozmowa z prof. Aleksandrem Gubrynowiczem, ISP PAN o wizycie Anegli Merkel w Grecji. 
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Grecja Unia Europejska Jean Claude-Juncker Europa Europa Wschodnia

Ryszard Czarnecki: Rosja ucieka od wewnętrznych problemów

- Polska, o czym mało się mówi, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, jedynym krajem NATO i jedynym krajem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, który graniczy jednocześnie z Ukrainą i Rosją. Mamy tutaj pewne prawo do narzucania narracji w tej sprawie - mówił Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, odnosząc się do incydentu, do którego doszło w niedzielę na Morzu Azowskim.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Ukraina Rosja NATO ONZ Europa Wschodnia

Ekspert: wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie to bardzo ryzykowna gra

– Prezydent Poroszenko znalazł się w trudnej sytuacji, trochę jak w greckiej tragedii. Jakiego ruchu by nie wykonał, to i tak byłby źle oceniany – tak decyzję ukraińskiego przywódcy, wprowadzającej stan wojenny, skomentował w audycji "Świat w Powiększeniu" Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa Wschodnia Europa Donbas Krym

Debata Dnia: po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej

"Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała" – oświadczył prezydent Andrzej Duda odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. W poniedziałek Ukraina ogłosiła stan wojenny w części kraju po zaatakowaniu przez Rosję trzech okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej. Gośćmi Debaty Dnia byli Tomasz Walczak z Super Expressu i Jakub Pacan z Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Andrzej Duda Europa Wschodnia

Bogusław Liberadzki: wschodnia Ukraina to region zapalny

– We wschodniej Ukrainie mamy do czynienia z działaniami o charakterze siłowym. Potrzebne jest jak najszybsze wpłynięcie na stronę rosyjską, by zaprzestała swoich praktyk, a także uwolniła okręty i marynarzy – skomentował wydarzenia, do których w ostatnich godzinach doszło na Ukrainie, Bogusław Liberadzki z SLD, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina Bogusław Liberadzki SLD Parlament Europejski wojna na Ukrainie Donbas Europa Wschodnia Europa Krym

Ekspert: sądzę, że nie dojdzie do eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego

– Cel informacyjny, związany z atakiem na ukraińskie okręty, został przez Rosję częściowo osiągnięty, dlatego uważam, że nie dojdzie do eskalacji konfliktu w zakresie działań wojennych – ocenił Paweł Purski z portalu Eastbook.eu. Razem z Pawłem Bobołowiczem, korespondentem polskich mediów na Ukrainie, odnieśli się do niedzielnego ataku rosyjskiej marynarki wojennej na ukraińskie okręty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Donbas Europa Europa Wschodnia

Polepszenie stosunków polsko-litewskich

11 listopada w Wilnie dwukrotnie został wykonany polski hymn, a w centrum miasta zatańczyło ponad sto par. Wszystko to z okazji stulecia niepodległości naszego kraju. Oddzielne uroczystości zorganizował Związek Polaków na Litwie. Czy to tylko gesty, czy rodzi się coś trwałego na arenie międzynarodowej? O relacjach polsko-litewskich mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Raś z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Święto Niepodległości Europa Wschodnia

Bezpieczeństwo dziennikarzy na Ukrainie

Kateryna Handziuk, aktywistka i dziennikarka z Chersonia na południu Ukrainy, opisywała na Facebooku związki z prorosyjskimi separatystami oraz afery korupcyjne w swoim mieście. 31 lipca została oblana kwasem siarkowym w bramie swojego domu. Substancja ciężko poparzyła 40 proc. ciała kobiety. Aktywistka umarła w niedzielę rano w szpitalu. W Spojrzeniu na Wschód rozmowa o bezpieczeństwie dziennikarzy na Ukrainie. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Roman Kabaczij, ukraiński dziennikarz i Daniel Szeligowski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Europa Wschodnia Donbas dziennikarstwo

Rosyjskie zbrojenia a bezpieczeństwo Europy

Liczba posiadanych przez Rosję pocisków manewrujących wzrosła 30-krotnie w ciągu ostatnich sześciu lat - podała "Krasnaja Zwiezda". Dane te znalazły się w artykule podsumowującym sześć lat pracy Siergieja Szojgu na czele resortu obrony. Według rosyjskich mediów, w ciągu ostatnich sześciu lat dokonano przełomu w wyposażeniu sił zbrojnych w broń dalekiego zasięgu o wysokiej precyzji. Gościem audycji Świat w Powiększeniu był Juliusz Sabak z portalu Defence24.  
Zobacz więcej na temat:  Europa Wschodnia broń nuklearna Rosja Siergiej Szojgu

Jak Finlandia walczy z rosyjską dezinformacją

W Świecie w Powiększeniu rozmowa o Finlandii, gdzie w głośnym procesie skazano dwóch działających na rzecz Rosji aktywistów: Ilję Janitskina i Johana Backmana. Wyrok nie jest prawomocny, a obrona już zapowiedziała apelację. O to, w jaki sposób Finlandia walczy z rosyjskimi wpływami zapytaliśmy Piotra Szymańskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Rosja propaganda dezinformacja Europa Wschodnia

W. Waszczykowski o spotkaniu Merkel i Macrona z Erdoganem i Putinem: to podwójne standardy

Recep Tayyip Erdogan, Władimir Putin, Emmanuel Macron i Angela Merkel spotkali się w Stambule, aby rozmawiać o sposobach zakończenia trwającej od ponad 7,5 roku wojny domowej w Syrii, w której zginęło ponad 400 tys. osób. - To podwójne standardy. Macron mówi o deficycie demokracji w naszym regionie, a teraz w Turcji spotyka się wybitnymi demokratami, takimi jak Erdogan i Putin. - mówił w Polskim Radiu 24 w audycji Świat 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Europa Wschodnia polityka Rosja Francja Niemcy Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin Angela Merkel Emmanuel Macron

Konflikt o autokefalię Cerkwi na Ukrainie

Przebywający z wizytą w naszym kraju patriarcha aleksandryjski Teodor II i zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa wystosowali wspólny apel o zażegnanie konfliktu wokół nadania autokefalii Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie. Mimo rosyjskich protestów, coraz bliższe staje się oderwanie ukraińskiej cerkwi prawosławnej od Moskwy. Co to oznacza dla Rosji i Ukrainy? O tym w rozmowie z Anną Łabuszewską, OSW oraz dr Andrzej Szeptycki, UW. 
Zobacz więcej na temat:  cerkiew prawosławna Ukraina Kijów Moskwa Europa Wschodnia

Ambasador RP w Kazachstanie: Polska nie wykorzystuje kazachstańskiego potencjału

– Kazachstan może być dla Polski wrotami do Azji, zwłaszcza do jej centralnej części. Jego położenie, wielkość i bogactwa naturalne sprawiają, że jest to bardzo ważny kraj – ocenił Selim Chazbijewicz, ambasador RP w Kazachstanie. W audycji „7 Dni Wschód” rozmowa na temat relacji pomiędzy Warszawa a Astaną, a także o bieżącej sytuacji politycznej i gospodarczej Kazachstanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa POLSKA Kazachstan Europa Wschodnia