more_horiz
PR24 Portal
Section05
Emmanuel Macron

Francja: ważny polityk zaatakowany. Przez "żółte kamizelki"?

Dom przewodniczącego francuskiego Zgromadzenia Narodowego Françoisa de Rugy'ego próbowano podpalić. - Kryminalne pobudki czynu nie ulegają żadnej wątpliwości - powiedział Richard Ferrand. O podpaleniu domu w miejscowości Motreff w Bretanii, na zachodzie kraju, zaalarmował policję sąsiad. Na miejscu żandarmeria wykryła koc, resztki opony i nasączonej paliwem pochodni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja protesty żółtych kamizelek Emmanuel Macron protesty we Francji Europa

NASZ WYWIAD Prof. Mink: widać nowe otwarcie w relacjach Francji i Polski

 - Francja zmienia politykę względem krajów Europy Środkowej – zwłaszcza wobec Polski, Węgier – zauważa politolog, socjolog prof. Georges Mink, wykładowca i badacz czołowych francuskich instytucji naukowych, współpracujący obecnie także z Kolegium Europejskim w Natolinie. Doradcy prezydenta Francji sugerują mu komunikację i szukanie porozumienia – mówi politolog w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Francja relacje polsko-francuskie Emmanuel Macron

Amerykanista: Trump chce w Wenezueli ochronić buntowników

- Sądzę, że Donald Trump nie miał na myśli próby ingerencji zbrojnej celem zmiany rządu w Wenezueli, tylko ochronę tych, którzy się buntują – powiedział na antenie Jedynki amerykanista prof. Zbigniew Lewicki z UKSW, odnosząc się do słów prezydenta USA, iż nie wyklucza on wysłania wojsk do kraju ze stolicą w Caracas.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Wenezuela Nicolas Maduro Zbigniew Lewicki Juan Guaido Emmanuel Macron papież Franciszek Zjednoczone Emiraty Arabskie Magdalena Skajewska

Polska i Francja o UE. "Dbajmy, by tu każdy czuł się dobrze"

Przed Europą stoją wyzwania, które nie  znają granic;  klimatyczne, migracyjne, dostosowanie do rewolucji cyfrowej, obronność, bezpieczeństwo. Odpowiedzi na nie powinny być wypracowane przez państwa UE – mówiła minister ds. europejskich Natalie Loiseau na polsko-francuskiej debacie o przyszłości Unii Europejskiej. Wiceminister Konrad Szymański mówił o potrzebie zarządzania różnorodnością w UE i o tym, że trzeba przywrócić społeczeństwu poczucie kontroli nad decyzjami zapadającymi w Unii Europejskie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Emmanuel Macron Konrad Szymański relacje polsko-francuskie

Tajemnicza wizyta Macrona w Polsce. ”Mamy wiele wspólnego”

Do Polski w pierwszym półroczu tego roku ma przyjechać prezydent Francji Emmanuel Macron. Trwają przygotowania do jej wizyty. Dziennikarze pytali w Warszawie franuską minister ds. europejskich Nathalie Loiseau, co było impulsem do ożywienia relacji. - Polska i Francja mają wiele  spraw wspólnych – to wieloletnie ramy finansowe, przyszłość polityki obronnej, rola UE na zewnątrz wobec najbliższego sąsiedztwa – tu obie stolice powinny oferować UE w miarę wspólne rozwiązania – mówił pytany o tę kwestię wiceminister Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Emmanuel Macron Konrad Szymański relacje polsko-francuskie

Niemcy i Francja zacieśniają współpracę. Co to oznacza dla Europy?

We wtorek w Akwizgranie kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali nowy traktat o współpracy między obu państwami - dokładnie w 56. rocznicę zawarcia przez prezydenta Francji Charlesa de Gaulle'a i kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Konrada Adenauera traktatu elizejskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Niemcy Francja debata w jedynce Angela Merkel Emmanuel Macron

Ekspertka: traktat Francji i Niemiec zaklina rzeczywistość

- Sami politycy niemieccy, opozycja wiedzie tutaj prym, są rozczarowani tym traktatem. Uważają, że kanclerz Merkel postanowiła podreperować swój nadszarpnięty wizerunek w ostatnim czasie - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk na antenie Jedynki. Francja i Niemcy podpisały umowę o współpracy i przyjaźni.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Emmanuel Macron Angela Merkel ŚWIAT Francja Turcja Rosja Syria Ośrodek Studiów Wschodnich Europa

Davos 2019. "Spotkanie trzech światów"

- Biznesmeni starają się usłyszeć od polityków w którym kierunku będzie zmierzał świat politycznie. Politycy próbują wsłuchać się w oczekiwania świata biznesu. Natomiast u klamki jednych i drugich wiszą naukowcy - mówił w Polskim Radiu 24 politolog Bartosz Rydliński. W szwajcarskim Davos rozpoczęło się  49. Światowe Forum Ekonomiczne - jedno z najważniejszych biznesowych spotkań na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Davos 2019 Donald Trump Theresa May Emmanuel Macron Szwajcaria

"Żółte kamizelki". Czym jest ruch, wokół którego narasta coraz więcej mitów?

Jak zaznaczył Piotr Kamiński, żółte kamizelki są ruchem bardzo podzielonym. – Jest ogromny podział w ich szeregach. Zbierają się tylko wtedy, kiedy trzeba wyjść na ulice, ale kiedy próbują się organizować, nic z tego nie wychodzi – ocenia.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Rosiak Trójka społeczeństwo Brexit USA Agata Kasprolewicz Beata Płomecka Andrzej Łodyński Piotr Kamiński Ośrodek Studiów Wschodnich OSW Serbia Rosja Władimir Putin Emmanuel Macron