more_horiz
PR24 Portal
Section05
Bruksela

Ustawa o SN. Znamy datę publikacji opinii rzecznika TSUE

11 kwietnia będzie znana opinia rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotycząca ustawy o Sądzie Najwyższym. Ta informacja została ogłoszona na zakończenie rozprawy w Luksemburgu dotyczącej skargi Komisji na Polskę za przepisy, które weszły w życie w ubiegłym roku i odsyłały cześć sędziów w stan spoczynku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Trybunał Sprawiedliwości UE

Dziś zdecydują się losy dyrektywy o Nord Stream 2

Ambasadorowie państw członkowskich zdecydują w piątek na spotkaniu w Brukseli o losie przepisów, które maja utrudnić powstanie Nord Stream 2. Chodzi o nowelizację dyrektywy gazowej, która ma zagwarantować, że wszystkie gazociągi, także te importowe i ich części morskie na terytorium Wspólnoty, będą objęte unijnym pakietem energetycznym. Wtedy Nord Stream 2 nie byłby inwestycją tak rentowną jak zakładał Gazprom. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Nord Stream 2 Bruksela

Ataki na dziennikarzy. Polityk PiS chce wysłuchania w PE

- Podejmę inicjatywę wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Tak, by dziennikarze mediów narodowych, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, a także wszystkich innych mediów, byli bezpieczniejsi. Taki głos może pomóc - zadeklarował w Polskim Radiu 24 europoseł PiS, Ryszard Czarnecki. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Magdalena Ogórek TVP Prawo i Sprawiedliwość dziennikarstwo media publiczne Bruksela Europarlament polityka

Konfrontacje idei. Praca mediów w Parlamencie Europejskim

- Nie jestem do końca przekonany, że środowisko dziennikarskie w Polsce zna realia stolicy Belgii na tyle, by umiejętnie opisywać to, co się tu dzieje. Odnoszę wrażenie, że dopiero od pewnego czasu w Brukseli zaczynają się pojawiać inni dziennikarze niż ci, którzy do tej pory byli "bywalcami" na brukselskich salonach – powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Bieniaszkiewicz, dziennikarz Polskiego Radia Lublin.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela media dziennikarze

Prezydencja Rumunii w UE szansą dla Polski?

Po raz pierwszy w historii Rumunia objęła przewodnictwo we Wspólnocie. Od 1 stycznia, przez pół roku, będzie szefowała pracom Rady Unii Europejskiej. – To pozytywny sygnał, bo Polska ma z Rumunią na wiele kwestii, szczególnie jeśli chodzi o zapatrywanie m.in. na Rosję, bardzo podobną perspektywę. Mówimy jednym głosem także w sprawach bezpieczeństwa – podkreślił Kamil Całus z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rumunia Unia Europejska Bruksela Ośrodek Studiów Wschodnich Europa Rada Unii Europejskiej

Przyszłość Unii po brexicie. Będzie dążyła do federalizacji?

– Unia Europejska, w której duet Paryż-Berlin nie będzie miał przeciwwagi, to Unia dążąca do federalizacji. W takiej Unii Polska nie będzie miała miejsca – powiedział Robert Tekieli, komentator Polskiego Radia 24. W jaki sposób może zmienić się Unia Europejska po opuszczeniu jej szeregów przez Wielką Brytanię?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Wielka Brytania Theresa May Bruksela Unia Europejska Brexit

Ekspert o brexicie: narasta chaos i pogłębia się brak wiedzy

– Można jedynie powiedzieć, że przybliża się i staje się coraz bardziej realny najmniej korzystny scenariusz, czyli tzw. twardy brexit – oceniła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Brytyjska klasa polityczna sama nie wie, czego chce – dodał Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Brexit Unia Europejska Theresa May Bruksela Europa