more_horiz
PR24 Portal
Section05
Bronisław Wildstein

Bronisław Wildstein: Polska nie będzie chłopcem do bicia

- Powinniśmy skuteczniej upowszechniać prawdę o Holokauście. A ponieważ Polska tego skutecznie latami nie robiła, to teraz silne ośrodki, m.in. Niemcy, chętnie podzielą się swoją odpowiedzialnością – powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Bronisław Wildstein, członek zespołu ds. dialogu z Izraelem.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein POLSKA Izrael Benjamin Netanjahu stosunki polsko-żydowskie Polityka zagraniczna Polski polityka

Kulisy publikacji tzw. "Listy Wildsteina"

Pojawienie się tzw. "Listy Wildsteina" było wydarzeniem, które wstrząsnęło Polską. 14 lat temu, 1 lutego 2005 roku, do internetu trafił spis z katalogu osobowego IPN. Zbiór zawierał ok. 240 tys. imion i nazwisk osób będących źródłami informacji służb bezpieczeństwa PRL. – Za to Bronisław Wildstein, tak naprawdę na żądanie "Gazety Wyborczej", został wyrzucony z pracy – powiedział dziennikarz Cezary Gmyz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bronisław Wildstein HISTORIA historia Polski historia PRL fakty opinie ciekawostki

Bronisław Wildstein: w dążeniu do Zachodu był paradoks

- To, co działo się na Zachodzie, było dla nas ziemią obiecaną. Chcieliśmy tacy być. W tym dążeniu był paradoks, bo, gdy upadł komunizm, w okresie tzw. transformacji zaczęliśmy naśladować Europę w kształcie jakim jest. Nie w tym, który dał jej dynamikę i rozwój, ale w kształcie, który doprowadził do stagnacji i sytuacji kryzysowych - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Bronisław Wildestein, autor zbioru esejów "O kulturze i rewolucji".
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein Unia Europejska filozofia polityka

Bronisław Wildstein. "O kulturze i rewolucji"

„O kulturze i rewolucji” to zbiór esejów poświęconych zagadnieniom styku kultury i polityki w Polsce i Europie ostatnich lat. Książkę rozpoczynają rozważania na temat zmierzchu znanej nam dotąd tożsamości europejskiej, ale i roli Europy we współczesnym świecie. Następują po nich szkice o postaciach aspirujących do rządu kulturą i myśleniem dusz, rozważania o współczesnych losach takich pojęć i zagadnień jak wolność, religia, rewolucja, narcyzm czy seks. O swojej książce Bronisław Wildstein mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo polityka Bronisław Wildstein filozofia

„Izrael wybiórczo podchodzi do kwestii praw człowieka”

„Izrael jako jeden z kilku państw na świecie, wciąż nie uznał ludobójstwa Ormian. Prawda historyczna, pamięć o pierwszym ludobójstwie XX wieku, które pośrednio doprowadziło do Shoah jest mniej ważne od strategicznych interesów z Turcją. Twarda polityka” – napisał na Twitterze działacz społeczny, prezes Instytutu Pracy i Edukacji Petros Tovmasyan. Do sporu na linii Polska-Izrael odniósł się w Polskim Radiu 24. Gościem PR24 był również publicysta Bronisław Wildstein, członek nowopowołanego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Ormianie Turcja USA Bronisław Wildstein prawa człowieka historia Polski Holokaust

Izrael przeciwny nowelizacji ustawy o IPN. Komentarze

Nowelizacja ustawy o IPN dotycząca kar za „polskie obozy śmierci” nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa - podkreślił w niedzielnym komunikacie IPN. Instytut zapewnia, że przepisy służą walce z zakłamywaniem historii i bezczeszczeniem pamięci o ofiarach. O sporze między Polską a Izraelem wokół zakazu używania terminu „polskie obozy zagłady” mówili w audycji Północ-Południe Bronisław Wildstein (publicysta „Sieci” i członek Kolegium IPN) oraz prof. Wiesław Wysocki (historyk z UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Izrael Żydzi Holokaust II wojna światowa historia Polski IPN Bronisław Wildstein

Nowy szef MON. "Macierewicz wzbudzał b. dużo kontrowersji"

– Minister Macierewicz wzbudzał bardzo dużo kontrowersji; szczególne wątpliwości mogły prowokować jego relacje z prezydentem, to nie wyglądało dobrze – mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, publicysta. Antoni Macierewicz na stanowisku szefa MON został zastąpiony przez dotychczasowego ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu Prawo i Sprawiedliwość Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Bronisław Wildstein Andrzej Duda prezydent

Prezes TK "Człowiekiem Wolności" tygodnika "Sieci"

"Julia Przyłębska odgrywa rolę nie do przecenienia w odbudowie polskiego porządku prawnego, gwarancji naszej wolności" – napisał Bronisław Wildstein w uzasadnieniu wyróżnienia, zamieszczonym w najnowszym wydaniu tygodnika. Wskazał, że obecna prezes TK „w przeciwieństwie do swojego poprzednika, nie uczestniczy w rozgrywkach partyjnych”. O wyróżnieniu dla Julii Przyłębskiej publicysta mówił w audycji Gorący Temat.
Zobacz więcej na temat:  Julia Przyłębska Bronisław Wildstein Trybunał Konstytucyjny