more_horiz
PR24 Portal
Section05
Bałkany

Dr Spasimir Domaradzki: akces Macedonii do NATO to zwycięstwo polityki pojednania

– Jest to wielkie osiągnięcie pewnego modelu uprawiania polityki, który cechuje Europę od końca II Wojny Światowej, który rozlewa się na Wschód i dochodzi do kolejnych państw, nie będących w stanie wejść na ścieżkę pojednania, wzajemnego porozumienia i odkładnia problemów natury symbolicznej i narodowościowej na rzecz budowania wspólnej przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki (Uczelna Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO Jens Stoltenberg macedonia Bałkany

Władimir Putin w Serbii. Ekspert: Rosja nie jest lojalna

– W Serbii Rosjanie cieszą się sympatią i mają tam wpływy. Państwo to traktowane jest przez Moskwę jako rosyjski przyczółek na Bałkanach – powiedział Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. W czwartek wizytę w Belgradzie złożył Władimir Putin. O relacjach Serbii i Rosji w kontekście serbskich starań o wejście do Unii Europejskiej mówiliśmy w "Świecie w Powiększeniu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja Serbia Bałkany Władimir Putin Unia Europejska Belgrad Moskwa

Czy Kosowo utworzy regularną armię?

Utworzenie regularnych sił zbrojnych w Kosowie może doprowadzić do zbrojnej odpowiedzi Belgradu – ostrzega premier Serbii Ana Brnabić. Z kolei prezydent Serbii Aleksandr Vučić oskarżył władze w Prisztinie, o "wypędzanie Serbów z Kosowa" poprzez wprowadzanie zwiększonych barier celnych. Relacje na linii Kosowo-Serbia stają się coraz bardziej napięte.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kosowo Serbia armia wojsko Bałkany konflikty międzynarodowe Europa

Wybory powszechne w Bośni i Hercegowinie szansą na uzdrowienie sytuacji w państwie?

W Bośni i Hercegowinie zakończyły się wybory powszechne. Głosowanie odbywało się w atmosferze frustracji spowodowanej przewlekłym kryzysem gospodarczym i zawiłym systemem politycznym. Przy okazji niedzielnych wyborów, w audycji „Świat w Powiększeniu”, rozmowa o sytuacji, która panuje w Bośni i Hercegowinie i wpływach, które w tym kraju posiadają Unia Europejska, Rosja, Turcja i USA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bośnia i Hercegowina wybory Bałkany Europa Turcja

Wybory sędziego SN w USA w cieniu oskarżeń o wykorzystywanie seksualne

Brett Kavanaugh został zaprzysiężony na to stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, mimo oskarżeń kobiet o wykorzystywanie seksualne. – Oskarżenia budziły w Stanach Zjednoczonych duże wątpliwości – mówił w audycji "Tydzień - Świat” Jakub Mielnik, publicysta "Wprost”. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jerzy Haszczyński, publicysta "Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone Bałkany

Referendum w Macedonii. Próba sił Zachód-Rosja na Bałkanach

- W Macedonii nie ma dużych parlamentartnych partii, które opowiadają się za sojuszem z Rosją. Nie jest tak, że Rosja ma tam naturalnych sojuszników. Rosja działa jednak tak, by wzmacniać konflikty w Macedonii i na Bałkanach. Próbuje przeciwdziałać wszelkim próbom rozwiązywania sporów - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  macedonia ŚWIAT Rosja Bałkany