more_horiz
PR24 Portal
Section05
Angela Merkel

Niemcy: słabe oceny dla rządu kanclerz Angeli Merkel

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut "Emnid", zdecydowana większość Niemców źle ocenia prace obecnie rządzącej tak zwanej wielkiej koalicji: SPD, CDU i CSU. Ponad 60 procent respondentów twierdzi, że nie będzie żałować rozpadu koalicji. Badania przeprowadzono w związku ze zbliżającą się 14 marca pierwszą rocznicą powołania obecnego rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Angela Merkel Europa Niemcy

Koniec unijnego tandemu Francja-Niemcy. W tle euro i kwestie gospodarcze

Niemiecko-francuski tandem, który kiedyś decydował o najważniejszych sprawach w UE jest coraz mniej wydajny - ocenia "Sueddeutsche Zeitung". Niemiecka gazeta podsumowała w ten sposób spotkanie odchodzącej kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Emmanuelem Macronem. - Kluczem jest właśnie to, że kanclerz Niemiec odchodzi. Angela Merkel nie jest skora do podejmowania wielkich reform w UE - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska (wpolityce.pl).   
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Emmanuel Macron Francja Niemcy Unia Europejska euro strefa euro

Ekspert: Niemcy są pod silną presją w sprawie Nord Stream 2

Udało się osiągnąć kompromis w sprawie budowy Nord Stream 2. Nowelizację dyrektywy gazowej poparli ambasadorowie krajów członkowskich przy UE, w tym także nasz zachodni sąsiad. – Niemcy w ostatnich miesiącach są pod bardzo silną presją, przede wszystkim amerykańską, ale także ogólnie międzynarodową. Stąd uelastycznienie ich stanowiska – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak (Collegium Civitas).
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Niemcy Unia Europejska Angela Merkel NATO

Europeista: podziały w brytyjskiej polityce są bardzo mocne

- Brexit wyzwolił z wielką mocą energię ogromnych podziałów. Obecnie są one w brytyjskiej polityce bardzo mocne. Wszystko wskazuje na to, że obie strony i Brytyjczycy, i Unia Europejska, mają świadomość, że Brexit będzie twardy, bez umowy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Wielka Brytania Brexit Theresa May Angela Merkel

Szczyt V4. Polityka wobec Niemiec jednym z priorytetów

Premier Mateusz Morawiecki  bierze udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Z premierami Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Bratysławie spotkała się także kanclerz Niemiec Angela Merkel. – Rozmowy na pewno nie były łatwe. Warszawa i Budapeszt, w ostatnich latach, miały napięte relacje z Berlinem – ocenił Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. międzynarodowych. Spotkanie komentował także dr Grzegorz Gil z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Bratysława grupa wyszehradzka POLSKA Słowacja Czechy Węgry Niemcy Angela Merkel

Niemcy i Francja zacieśniają współpracę. Co to oznacza dla Europy?

We wtorek w Akwizgranie kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali nowy traktat o współpracy między obu państwami - dokładnie w 56. rocznicę zawarcia przez prezydenta Francji Charlesa de Gaulle'a i kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Konrada Adenauera traktatu elizejskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Niemcy Francja debata w jedynce Angela Merkel Emmanuel Macron