Logo Polskiego Radia
Patronat honorowy
Jedynka
Gabriela Skonieczna 03.12.2016

Co sprawia, że pomagamy innym?

- Debata o altruizmie jest jedną z najciekawszych w naukach społecznych - na ile jest on czymś wrodzonym, a na ile sytuacyjny - mówi Maria Rogaczewska z Centrum Wyzwań Społecznych przy Instytucie Studiów Społecznych UW.

- Biorąc jednak pod uwagę różne zachowania, które są badane, jeśli chodzi o działania przeciwne do altruizmu, czyli m.in. przemoc grupową czy ksenofobię, coraz częściej się mówi, że dla wyjaśnienia tych zachowań niezwykle ważny jest kontekst sytuacyjny. Że możliwe są warunki, w których można skłonić osobę poczciwą, zwyczajną do bardzo złych zachowań. To pokazują eksperymenty Milgrama, podczas których ludzie przebrani za strażników w wiezieniu stawali się okrutni - przypomina gość "Damskiej torebki". Podobnie - dodaje Maria Rogaczewska - są konteksty i sytuacje, kiedy ludzie są bardziej skłonni pomagać innym. - Np. wtedy, gdy obcujemy bardzo blisko z drugim człowiekiem. Wtedy jest szansa, że podejdziemy do niego bardziej empatycznie. Niezwykle ważne są tu też kwestie wychowania - podkreśla.


Dziewczynka 1200.jpg
Dorosłe dzieci. Dlaczego niedojrzałość jest w cenie?

Ewa Gronkiewicz z Fundacji z Serca Ochotnego opowiadając o swoich doświadczeniach w pomaganiu innym zaznacza, że u niej było ono naturalną konsekwencją bycia harcerką. - Jeśli miałabym powiedzieć z czego generalnie wynika pomaganie, to wydaje mi się, że są cztery grupy ludzi, które pomagają. Pierwsza to są osoby predestynowane do tego od urodzenia. To ci, którzy na podwórku wiążą młodszym buty i zawsze się pochylają nad kimś, kto jest słabszy. Druga grupa, to osoby, które doświadczyły jakiejś traumy. Trzecią tworzą ludzie, którzy trafili do pomagania innym niejako przypadkiem, bo np. dziecko koleżanki było chore, a później okazało się, że muszą to robić dalej, bo pomaganie wciąga. Czwarta grupa to ludzie zamożni, którzy pomagają niejako ze strachu, bojąc się, że jeśli nie podzielą się tym, co mają, to coś złego im się przydarzy - wylicza gość Jedynki.

Czy z punktu widzenia społecznego pomaganie innym jest konieczne? Czy zaangażowanie się na rzecz innych, aby nadać sens swojemu cierpieniu naprawdę pomaga? Co jest najbardziej kluczowe w pomaganiu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Damska torebka

Prowadzą:  Marta JanuszewskaAgata Puścikowska

Goście: Ewa Gronkiewicz (Fundacja Z Serca Ochotnego), Andrzej Klewin (Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona i Ich Rodzin Słonik), Maria Rogaczewska (kierownik Centrum Wyzwań Społecznych przy Instytucie Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 3.12.2016

Godzina emisji: 11.10

gs/pg