Wybitny przedstawiciel Wielkiej Emigracji. Ostatnie pożegnanie Mochnackiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wybitny przedstawiciel Wielkiej Emigracji. Ostatnie pożegnanie Mochnackiego
Uroczystości pogrzebowe uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego Maurycego Mochnackiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Bohater i kronikarz Powstania Listopadowego, teoretyk polskiego romantyzmu i pianista. Po niemal dwustu latach szczątki Maurycego Mochnackiego powrócił do kraju. Wybitny przedstawiciel Wielkiej Emigracji spoczywały we francuskim Auxerre.

Samolot z trumną ze szczątkami działacza emigracyjnego, uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego wystartował z Francji w sobotę rano. W Warszawie powitano go przed południem na płycie Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa – Okęcie. Mochnacki spocznie na Powązkach.


Posłuchaj

48:51
Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia na świecie. Jak wpłynęły na Polskę? (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ostatnia droga

mochnacki pogrzeb pap 280 .jpg
Maurycy Mochnacki spocznie na Powązkach. Pogrzeb z państwowymi honorami

W ostatniej drodze do ojczyzny poecie towarzyszyli żołnierze oraz delegacja. – Chcemy pokazać Polakom, zarówno tym w kraju jak i za granicą oraz Francuzom, że pamiętamy o naszych bohaterach – zaznaczył minister Jan Dziedziczak. 

Jesteśmy tu, by pokazać, że czcimy pamięć Polaka, bohatera, który marzył o powrocie do wolnego kraju – mówiła przedstawicielka jednej z organizacji polonijnych.

Czytaj także:

Maurycy Mochnacki

Mochnacki 280 Free.jpg
Życie i dorobek Maurycego Mochnackiego

Maurycy Mochnacki uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i z bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego oraz wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831". Popadał w konflikty ze starszymi i bardziej doświadczonymi politykami Wielkiej Emigracji.
Przez wiele lat uważano, że Mochnacki zmarł na gruźlicę. Prawdopodobną przyczyną zgonu był jednak wylew. Mochnacki odszedł 20 grudnia 1834 roku w Auxerre, gdzie został pochowany.



***

Ponadto w audycji:

  • Micheil Saakaszwili przerwał głodówkę i został przewieziony do szpitala wojskowego w Gori. Materiał Macieja Jastrzębskiego;
  • Ława przysięgłych z Wisconsin uniewinniła od wszystkich zarzutów osiemnastoletniego Kyle’a Rittenhousa, który zastrzelił dwie osoby podczas ubiegłorocznych zamieszek na tle rasowym w miejscowości Kenosha. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski;
  • Chiny obniżyły status relacji dyplomatycznych z Litwą do poziomu chargé d’affaires. Relacja Tomasza Sajewicza;
  • Ponad 2000 rosyjskich intelektualistów podpisało petycję w obronie Memoriału. Z Moskwy Maciej Jastrzębski.
  • Włoski Urząd Ochrony Konkurencji ukarał firmy Amazon i Apple grzywną o łącznej wartości 200 milionów euro. Przygotował Piotr Kowalczuk;
  • Bułgaria: Katastrofa autobusu niedaleko stolicy kraju. Materiał Wojciecha Cegielskiego;
  • Niemcy: Umowa koalicyjna. Przygotowała Magdalena Skajewska;
  • Ukraiński wywiad ocenia, że Rosja może zimą zaatakować zbrojnie Ukrainę. Gość Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz zajmujący się tematyką międzynarodową.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Stefan Foltzer
Data emisji: 27.11.2021
Godzina emisji: 14.07

zch

Polecane