X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wszystkie oblicza Wyspiańskiego. Nowe muzeum w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:04
W najbliższy piątek, 3 grudnia, w krakowskim Ośrodku Kultury Europejskiej "Europeum" zainauguruje działalność muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Będzie w nim można obejrzeć najważniejsze dzieła tego wybitnego artysty z przełomu XIX i XX wieku.
Stanisław Wyspiański, Autoportret z żoną, 1904, Muzeum Narodowe w Krakowie
Stanisław Wyspiański, "Autoportret z żoną", 1904, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

Największą kolekcją eksponatów związanych z Wyspiańskim, liczącą ponad 1100 obiektów, może się poszczycić Muzeum Narodowe w Krakowie. Część z nich będzie można wkrótce oglądać w budynku "Europeum", usytuowanym niedaleko Plant, Wawelu i Wisły. – Na wystawie zaprezentujemy blisko 200 prac malarskich, uzupełnionych o prace typograficzne, teatralne i o księgozbiór własny artysty – mówi kuratorka muzeum Magdalena Laskowska. – Staramy się pokazać dzieła najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne dla twórczości Stanisława Wyspiańskiego, pasujące formatem do tych przestrzeni.


Posłuchaj
05:16 PR3 2021_11_29-10-27-12 wyspiański.mp3 Magdalena Laskowska o muzeum Wyspiańskiego (Trójka przed południem)

 

Dzieła okrojone

Wpasowanie prac "czwartego wieszcza narodowego", jak bywa nazywany Wyspiański, w ramy dawnego "Spichlerza" było dużym wyzwaniem logistycznym. – Zaczęliśmy od sprawdzenia, czy ten budynek w ogóle spełni warunki do przechowywania i eksponowania tak wrażliwej kolekcji, jaką są pastele na podłożu papierowym – opowiada kuratorka Łucja Skoczeń-Rąpała. – W kolejnym etapie musieliśmy zastanowić się nad możliwością przetransportowania i wyeksponowania wielkoformatowych dzieł Wyspiańskiego. Gdyby nam się to nie udało, to pewnie zrezygnowalibyśmy z wystawy.


Posłuchaj
06:11 PR3 2021_11_29-10-37-45 wyspiański.mp3 Łucja Skoczeń-Rąpała o muzeum Wyspiańskiego (Trójka przed południem)

 

Ostatecznie organizatorzy musieli zrezygnować z pokazania tylko części dzieł, np. niezrealizowanego projektu witraża "Chrystus na skrzydłach Serafina". Z kolei inne – jak znany z kościoła Franciszkanów "Bóg Ojciec" – zostały częściowo okrojone za pomocą specjalnych wałków, na które nawinięto płótna.   

Wyspiański niejedno ma oblicze

Przestrzeń muzeum podzielona jest na kilka działów. W sali biograficznej pokazane są autoportrety artysty, portrety z żoną, portrety dzieci oraz pejzaże Krakowa, w którym żył i tworzył Wyspiański. W innym dziale można zobaczyć dzieła reprezentujące trzy ważne wątki w twórczości artysty: naturę, antyk i historię. Kolejna przestrzeń dokumentuje jego działalność teatralną i typograficzną.

W ramach wystawy czasowej w muzeum znalazło się miejsce na prywatny księgozbiór Wyspiańskiego. W przyszłości mają tam być pokazane tajniki warsztatu artysty. – Pokażemy, jakie stosował materiały i techniki, dlaczego takie, a nie inne, i w jaki sposób komponował swoje obrazy – zdradza Łucja Skoczeń-Rąpała.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Magdalena Laskowska i Łucja Skoczeń-Rąpała (kuratorki muzeum Stanisława Wyspiańskiego)
Data emisji: 29.11.2021
Godziny emisji: 10.27, 9.37

kc

 

Czytaj także

Poszukiwacze zaginionych dzieł sztuki z Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:18
"Departament Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą i Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskał pastel Leona Wyczółkowskiego "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" stanowiący niegdyś własność Zamku Królewskiego na Wawelu. Obraz niebawem wróci na Wawel" – ogłosił kilka dni temu na Twitterze wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Kto i w jaki sposób odnajduje i odzyskuje zaginione dzieła sztuki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowe zaskoczenia i znakomici goście na festiwalu "Transatlantyk"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 09:50
33 obrazy aspirujące do najważniejszych tegorocznych nagród, a dodatkowo warsztaty i spotkania z wybitnymi osobistościami branży filmowej – to wszystko znajdziemy w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Transatlantyk", który startuje 1 grudnia w Warszawie.
rozwiń zwiń