Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Jak pandemia wpłynęła na nasze relacje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Jak pandemia wpłynęła na nasze relacje?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/sebra

Od 2011 roku 30 lipca to Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Pandemia i spowodowany nią lockdown wystawiły nasze relacje z przyjaciółmi na ciężką próbę. W zmodyfikowaniu ich charakteru niebagatelną rolę odegrały komunikatory internetowe. – Pandemia domknęła etap cyfrowej rewolucji. Doszło do olbrzymich przeobrażeń – powiedział dr Jakub Kuś z Uniwersytetu SWPS.

Pixabay przyjaźń 1200.jpg
Prawdziwa przyjaźń to rzadkie zjawisko?

Wrzuceni do internetu

Choć specjaliści podkreślają rolę komunikatorów internetowych w utrzymywaniu przyjaźni podczas lockdownu, nie wszyscy dali się porwać tej fali. Najtrudniejszy dostęp do rozmów online mają ci najmłodsi i najstarsi, a oni najbardziej tęsknili za przyjaciółmi podczas zamknięcia.

– Ludzie, którzy wcześniej nie korzystali z internetu, półtora roku temu zostali do niego wrzuceni. Nie mówię tylko o osobach starszych, które podczas pierwszego lockdownu zostały zamknięte w domach, ale też o osobach, które nie wyobrażały sobie pracy zdalnej, w tym dzieci, które zostały zmuszone do nauki zdalnej – wyjaśnia dr Jakub Kuś. 

Przez komunikatory internetowe najczęściej przyjaźnią się ludzie młodzi, którzy, mimo że przyzwyczajeni do wysyłania wiadomości tekstowych, coraz chętniej zaczęli wybierać wideorozmowy i wiadomości głosowe. 


Posłuchaj

3:31
Jak lockdown i komunikatory internetowe wpłynęły na nasze relacje z przyjaciółmi? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Podstawowe potrzeby

– Rola komunikatorów internetowych wzrosła. Tak jak przez długi czas komunikatory kojarzyły się jednak z pisaniem, popularne stało się wysyłanie wiadomości głosowych. To pokazuje, że z jednej strony zmiana jest widoczna, ale z drugiej chcemy się usłyszeć i zobaczyć. To pokazuje, że nadal mamy najbardziej podstawowe potrzeby interpersonalne i to się nie zmieni – podsumowuje ekspert SWPS.

Na rzecz przyjaźni między narodami 

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni (ang. International Day of Friendship) to święto obchodzone 30 lipca, ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest tworzenie przyjaznych relacji, które mogą zainspirować starania na rzecz pokoju i budować mosty między narodami, kulturami i społecznościami.

Obchody Międzynarodowego Dnia Przyjaźni zawdzięczamy Paragwajczykowi dr. Ramónowi Artemio Bracho, założycielowi fundacji na rzecz przyjaźni Cruzada Mundial de la Amistad Aniversario de Fundación. Po wielu latach wysiłków, w 200. rocznicę niepodległości Paragwaju, ONZ uznało Międzynarodowy Dzień Przyjaźni za oficjalne święto.


Przyjaciele – rodzina XXI wieku - prof. Popiołek, dr Woydyłło-Osiatyńska, dr Maj, red. Rydlewska/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Łukaszewska
Data emisji: 30.07.2021
Godzina emisji: 06.47

kr

Polecane