X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Aplikacja dla cukrzyków. Dzięki niej życie ma szansę być prostsze

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:16
– Wszystko po to, aby łatwiej przejść przez walkę z chorobą, która jest nieuleczalna, przewlekła i narzuca istotne ograniczenia w życiu codziennym – zaznacza dr inż. Marek Miłoszek z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej, gdzie m.in. trwają prace nad programem.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Jean Andrian/Shutterstock

cukrzyca diabetyk diabetycy 1200.jpg
Cukrzyca – współczesny koń trojański

Jak zwraca uwagę naukowiec, cukrzyca typu I w przypadku młodzieży stanowi nie tylko niezwykle trudne zagadnienie medyczne, ale także społeczne i psychologiczne. Wymaga od kilkunastolatków większej dyscypliny, co wynika z konieczności wykonywania systematycznych pomiarów, monitorowania poziomu glukozy, wyliczania dawek insuliny czy przestrzegania diety. 


Posłuchaj
04:44 _PR3_AAC 2021_09_08-13-15-41 aplikacja dla cukrzykow.mp3 Aplikacja dla cukrzyków. Jak będzie działać? (Trójka do trzeciej)

 


Cukierkowo 1200.jpg
Walka z cukrzycą. Jak istotna jest rola rodziny?

– Potrzeby jest pewien wstępny okres, kiedy aplikacja będzie "uczyć się" pacjenta. Osoba chora na cukrzycę typu I będzie musiała wprowadzać pomiar stężenia cukru we krwi z glukometru. Aplikacja będzie zapamiętywać te pomiary, tak samo, jak wprowadzone informacje o sposobie żywienia i aktywności pacjenta. Po okresie nauki aplikacja będzie w stanie zasugerować ilość dawek insuliny i to, w jakim czasie powinny zostać przyjęte – wyjaśnia Dariusz Czerwiński, kierownik Katedry Informatyki PL, prorektor do spraw ogólnych i rozwoju uczelni.  

Dr Grzegorz Nowicki, pełniący w projekcie rolę kierownika ds. medycznych, podkreśla znaczenie edukacyjne aplikacji. – Jak doskonale wiadomo, dobra kontrola cukrzycy jest bardzo ważna, po to, żeby uniknąć późnych powikłań i żyć z chorobą całkiem normalnie – przekonuje.  

Powstające rozwiązanie będzie symulatorem fizjologicznym, który jednocześnie zarchiwizuje przebieg choroby. Aplikacja ma być gotowa za 3 lata, jej powstanie będzie kosztowało 2,5 mln złotych. 

Pierwsze objawy cukrzycy | Jak rozpoznać WYSOKI POZIOM CUKRU we krwi? | Nie słodzę/Nie słodzę - kanał o cukrzycy

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Karolina Rynia
Data emisji: 8.09.2021
Godzina emisji: 13.16

gs


Czytaj także

Życie z mukowiscydozą. Jak wspierać chorych?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 00:10
Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi. Należy do rzadkich, przewlekłych chorób ogólnoustrojowych. W miarę jej postępowania następuje dysfunkcja różnych narządów wewnętrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Algorytm ostrzega przed niewydolnością serca

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:30
Choroby serca są największym zabójcą Polaków i odpowiadają za blisko połowę zgonów w naszym kraju. Lekarze z Zabrza opracowali algorytm, który pomaga wykryć niewydolność serca aż z miesięcznym wyprzedzeniem. Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala uniknąć hospitalizacji i chroni przed ciężką niewydolnością serca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie drobnoustroje zamieszkują nasze miasta?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:30
Na podstawie materiału zebranego z podeszwy buta można stwierdzić z około 90-procentową pewnością, z jakiego miasta pochodzi jego właściciel. Właśnie powstał katalog mikroorganizmów dużych aglomeracji.
rozwiń zwiń