X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Papierowe laleczki lekarstwem na okrucieństwo wojny. Wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:00
Powstanie Warszawskie było czasem okrucieństwa, którego doświadczyli mieszkańcy stolicy. Przeżycia warszawiaków stawały się jeszcze trudniejsze, gdy dotykały ich dzieci. W Muzeum Powstania Warszawskiego, na jednej z wystaw, zobaczyć można papierowe laleczki, które dla swojej córeczki wykonywała jedna z mam. Zabawki miały pomóc dziewczynce, choć na chwilę zapomnieć o wojenny koszmarze.
Dziewczynka podczas Powstania Warszawskiego
Dziewczynka podczas Powstania Warszawskiego Foto: NAC

W Muzeum Powstania Warszawskiego dostępna jest już wystawa "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę". To licząca pięćset elementów kolekcja oryginalnych papierowych laleczek, które w czasie okupacji, dla swojej córki Róży, stworzyła artystka, Janina Giedroyć-Wawrzynowicz. – W ten sposób chciała odwrócić uwagę dziewczynki od okropieństwa, które ciągnęła za sobą wojna. Malowane na papierze akwarelowym laleczki ukazują mieszkańców jednej kamienicy – usłyszeliśmy. 

Posłuchaj
03:33 PR3_MPLS 2021_07_29-11-19-56_powstanie_lalki.mp3 Papierowe laleczki lekarstwem na okrucieństwo wojny (Trójka do trzeciej)

 

powstanie warszawskie serwis.jpg
Zobacz serwis specjalny o powstaniu warszawskim

Wojna

– Okupacja była tak strasznym doświadczeniem, że marzeniem tej mamy było wepchnąć córkę w świat wyobraźni. Przygotowała kilkaset papierowych laleczek, które były portretami mieszkańców Warszawy. Wśród nich widać postaci trudniące się przemytem, fajnych warszawskich łobuzów, zwykłych mieszkańców, osoby starsze i młodsze. Te kilkaset sportretowanych osób ma swoje ubrania i akcesoria. Artystka wycinała je po to, by jej córka mogła bawić się w swojej wyobraźni i nie zwracać uwagi na okropny świat, który je otaczał – mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wyobraźnia

– W świat wyobraźni swojego syna przenosił również Guido, jeden z więźniów obozu koncentracyjnego, bohater filmu "Życie jest piękne". Mężczyzna próbował przekonać chłopca, że okrutna rzeczywistość jest jedynie formą zabawy dla dorosłych. Po wybuchu powstania dowództwo zdecydowało o stworzeniu systemu ochrony dzieci przed okropieństwem wojny. W ten sposób do działania powołany został teatrzyk podwórkowy – przytaczała Martyna Szymczakowska, autorka materiału.  

Dzieci

– Czasami teatrzyk oglądała ponad setka dzieci. Działał on na zasadzie współczesnego filmu animowanego. Zawierał warstwę dla najmłodszych, ale też tę zrozumiałą jedynie przez starszych widzów. W ten sposób komentowano aktualne wydarzenia lub krytykowano dowództwo powstańcze. Występujący w teatrzyku bohaterowie często byli szyci na poczekaniu. To niesamowite, że reagowano na takie potrzeby – wyjaśnił dyrektor Muzeum. – Współcześnie dzieciom wydaje się, że wojna była okresem, w którym liczyła się tylko przygoda i adrenalina. Wnioskują to na podstawie zachowanych zdjęć. Chcemy pokazać, że powstanie było bardzo trudnym czasem i że warto docenić, że dziś wszyscy mamy się znacznie lepiej – dodał Karol Mazur z działu edukacyjnego  Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Wystawa jest jednym z punktów tegorocznych obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Marcin Mazewski (Radio Białystok)
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 11.20

zch/kr

Czytaj także

Pamięć o powstańcach. Trwa projekt "Korzenie pamięci" Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 17:00
Z okazji zbliżającej się 77. rocznicy Powstania Warszawskiego trwa projekt "Korzenie pamięci". Inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego adresowana jest w głównej mierze do rodzin i potomków tych, którzy przeżyli wydarzenia 1944 roku. Na czym polega?
rozwiń zwiń