Świat odkryje Cypriana Kamila Norwida? Niezwykły film!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świat odkryje Cypriana Kamila Norwida? Niezwykły film!
Rzeźba w drewnie przedstawiająca Cypriana Kamila Norwida, dłuta Julii Ringel KeilowejFoto: PAP/CAF

– Bracia Quay przedstawiają Norwida nie jako poetę wyklętego, bo nie chodzi o figurę modernistyczną, ale raczej poetę z marginesu, który dla swojej sztuki nie chciał iść na żadne kompromisy – mówi Krzysztof Cieślik z Instytutu Książki, opowiadając o filmie "Vade-mecum".


"Sokół ze złamanym skrzydłem" Cyprian Kamil Norwid, polona.pl "Sokół ze złamanym skrzydłem" Cyprian Kamil Norwid, polona.pl

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji na zlecenie Instytutów Książki i Kultury Polskiej w Londynie powstał krótkometrażowy film animowany "Vade-mecum", jego premiera odbędzie się w poniedziałek o godz. 19.00 w internecie. 

Posłuchaj

3:02
Cyprian Kamil Norwid bohaterem animacji. Jak poetę postrzegają obcokrajowcy? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 – Bruno Schultz to pisarz, dzięki któremu zainteresowaliśmy się polską literaturą. Teraz przyszedł czas na Norwida. Odkryliśmy go dzięki filmowi Andrzeja Wajdy "Popiół i diament". Gdyby nie film, nadal pewno byśmy o Norwidzie nic nie wiedzieli, dlatego zrobiliśmy film dla tych, którzy go nie znają. Nie wnosi on nic odkrywczego dla Polaków. To film, który odkrywa i przedstawia Norwida światu – opowiada Timothy Quay. 


 Rękopis przygotowany do druku przez Cypriana Norwida, polona.pl Rękopis przygotowany do druku przez Cypriana Norwida, polona.pl

Punktem wyjścia opowieści stała się biografia poety, która – jak przyznaje drugi z braci, Stephen Quay – jest bezapelacyjnie ponura. – W 12 minut przedstawiamy wszystko, co może zainteresować widza nieznającego Norwida: jego poezję, grafiki i rysunki. Pokazujemy też fragment znanego na świecie filmu "Popił i diament". Chcemy zainteresować widza, aby po filmie sam wrócił do poety. To reklama, której za życia brakowało artyście. Myślę, że oglądając film, powiedziałby: dobra robota, panowie – ocenia współautor "Vade-mecum". 

Reżyserami produkcji "Vade-mecum" są Stephen i Timothy Quay, bracia będący laureatami wielu festiwali filmowych, m.in. Locarno International Film Festival, Melbourne International Film Festival, Krakow Film Festival, Brussels International Festival of Fantasy Film. Byli również nominowani do Złotej Palmy w Cannes za film "Ulica krokodyli" na podstawie prozy Brunona Schulza. 

CINECITY Brighton Film Festival/Street of Crocodiles excerpt


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 12.04.2021
Godzina emisji: 14.35

gs

Polecane