X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poznaliśmy laureatów Nagrody Mediów Publicznych 2021

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 08:51
W poniedziałek wieczorem dowiedzieliśmy się, kto zdobył Nagrodę Mediów Publicznych 2021 w czterech kategoriach: muzyka, słowo, obraz oraz idea. Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio. Pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał ją za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej, w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum". Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w gmachu Telewizji Polskiej.
Wojciech Surmacz, Agnieszka Kamińska, Krzysztof Czabański i Jacek Kurski podczas ogłoszenia nominacji do Nagród Mediów Publicznych
Wojciech Surmacz, Agnieszka Kamińska, Krzysztof Czabański i Jacek Kurski podczas ogłoszenia nominacji do Nagród Mediów PublicznychFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

"Muzyka płynęła z jego duszy"

Prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska podkreśliła, że Józefa Skrzeka charakteryzuje ogromna miłość do muzyki. "Jest oddany swojej pasji, swojej muzyce. Cała jego twórczość o tym świadczy. On cały jest muzyką i to słychać w jego twórczości" – mówiła Agnieszka Kamińska.

Laudację na cześć laureata wygłosiła piosenkarka Halina Frąckowiak, która wspominała pierwsze spotkanie z artystą. "Słuchałam Józka, który grał tak, że niebo się otwierało. Muzyka płynęła z jego duszy. Pamiętam, że ilekroć zasiadał do fortepianu, już po pierwszych granych przez niego dźwiękach miałam wrażenie, jakby świat się kończył. Józku, bardzo się cieszę i gratuluję. Życzę, aby twoja dalsza droga była tak piękna i pełna artystycznego ducha i harmonii" – mówiła Halina Frąckowiak.

Laureat nie mógł pojawić się na gali, ale przesłał nagranie z podziękowaniem. "Dziękuję. Jesteście z miłości. Życzę wam spełnienia marzeń, muzyki, sztuki piękna, Oby te błogosławieństwa i te talenty istniały między wami po to, żebyście byli dla siebie kochani" – mówił Józef Skrzek.

prezes pr i kuszlik pap 1200 .jpg
Konkurs Chopinowski. Wykonawca najlepszych mazurków otrzymał nagrodę Polskiego Radia

Posłuchaj
03:41 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_11_29 17-52-14.mp3 Dziś zostaną wręczone Nagrody Mediów Publicznych 2021

Ambasadorowie kultury polskiej

Artystami nominowanymi do Nagród Mediów Publicznych w kategorii Muzyka byli wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek, który otrzymał Nagrodę od Polskiego Radia.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśliła, że osoby nominowane w kategorii "Muzyka" to prawdziwi ambasadorowie polskiej kultury. – Ta nagroda honoruje artystów, którzy w najbardziej wartościowy sposób tworzą narodową kulturę poprzez tworzenie autorskiej muzyki. Ale tworzą ją w ten sposób, że przekraczają stylistyczne granice, łączą pokolenia – mówiła. – Jest to muzyka ambitna, nietuzinkowa. Nominowanych łączy wielki szacunek do muzyki i kultury narodowej, bo to są ambasadorowie nie tylko polskiej muzyki, ale też ambasadorowie Polski w świecie. W związku z tym ich przekaz, ich twórczość jest symbolem kategorii narodowej – tłumaczyła.

Nagrody w czterech kategoriach

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez trzy instytucje publiczne. Oprócz Polskiego Radia wręcza je także Telewizja Polska, za osiągnięcia w dziedzinie obrazu, oraz Polska Agencja Prasowa, która nagradza twórców posługujących się słowem. W tym roku po raz pierwszy swoją nagrodę, nazwaną "Idea", wręczyły też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Oprócz Józefa Skrzeka laureatami Nagród Mediów Publicznych 2021 zostali Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka. Podczas uroczystej gali mówił o nich przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. – To są wybitne postacie polskiego dziennikarstwa. Proszę nie wierzyć tym, którzy mówią, że media są coraz gorsze. Dzięki takim postaciom są coraz lepsze. Kultywujmy i nagradzajmy tych ludzi takimi nagrodami – mówił szef Rady Mediów Narodowych.

Zwycięzcy otrzymają statuetkę oraz 100 tys. zł. Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są: Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak i Mirosław Bork.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Agata Woźniak
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 17.52

pr/kr


Czytaj także

Kolekcja płyt Polskiego Radia wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 14:20
Kolekcja 93. stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku została wpisana – jako jeden z 15 nowych obiektów dziedzictwa narodowego – na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Podczas uroczystości w Belwederze, która odbyła się w czwartek 10 czerwca, certyfikat – potwierdzający wpisanie na listę płyt z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – odebrała Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka przyzna w Opolu nagrodę "Debiuty". Prezes Polskiego Radia: wspieramy młodych artystów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 01:59
Dziś rozpoczyna się 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Program 3 Polskiego Radia, jako patron medialny Festiwalu, przyzna nagrodę w kategorii "Debiuty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2021. Polskie Radio przyzna jedną ze statuetek

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:35
Wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek - to artyści nominowani do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio.
rozwiń zwiń