Pamięć o powstańcach. Trwa projekt "Korzenie pamięci" Muzeum Powstania Warszawskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pamięć o powstańcach. Trwa projekt "Korzenie pamięci" Muzeum Powstania Warszawskiego
Oddziały Armii Krajowej opuszczają miasto po kapitulacjiFoto: NAC

Z okazji zbliżającej się 77. rocznicy Powstania Warszawskiego trwa projekt "Korzenie pamięci". Inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego adresowana jest w głównej mierze do rodzin i potomków tych, którzy przeżyli wydarzenia 1944 roku. Na czym polega?

"Zapraszamy potomków Powstańców Warszawskich do wzięcia udziału w inicjatywie, która sprawi, że pamięć o nich stanie się prawdziwie żywa" – czytamy w zaproszeniu Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednostka zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się w niecodzienny projekt. Potomkowie walczących w 1944 roku warszawiaków będą mieli okazję opowiedzieć o swoich przodkach. W ramach trwającego etapu mogą wypełniać ankiety, na podstawie których będą zapraszani do udzielania wywiadów i opowiedzenia wspomnień. Wszystkie z nich zostaną zamieszczone na powstającej stronie internetowej. Jak zapewniają władze muzeum, będą stanowić archiwum historii mówionej, w której najbliżsi wspominają tych, którzy przeżyli sierpniowy zryw.

– Chcemy wiedzieć, jak widzieli powstańców i wartości, którymi kierowali się na co dzień. Jacy prywatnie byli walczący i co przekazywali swoim zachowaniem i radami? Ten projekt to apel i prośba o to, by każdy, kto wśród swoich przodków ma powstańców, zgłosił się do nas i wypełnił ankietę. Chcemy tworzyć wywiady, które pokażą nam, jak powinniśmy zapamiętać tych ludzi. To, jacy byli, jest ważnym elementem dla życia Warszawy i całej Polski – mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 


Posłuchaj

3:50
Śladami powstania warszawskiego. Projekt "Korzenie Pamięci"
+
Dodaj do playlisty
+

 

O powstańcach 

Do tej pory o swoich dziadkach i wujkach opowiedziało już kilkanaście osób. Wśród nich jest również wnuk Ignacego Łyskanowskiego ps. Skiba, Szymon Majewski. – Żadnego mojego wyboru czy przygody życiowej nie da się zestawić z tym, co przeżył mój dziadek. Był sierotą, przetrwał dwie wojny, jako szesnastolatek zasilał legiony. Niezależnie od tego, co mi się przytrafia, traktuję jego historię jako lekarstwo. Często myślę, że moje przeżycia to nic w stosunku do tego, co przetrwał on i jego pokolenie – mówił.  



Warszawa

Na warszawskich ulicach pojawiły się już charakterystyczne plakaty, promujące inicjatywę. Na czerwonym tle widać czarne zarysy postaci, pokryte czarno-białymi fotografiami. To potomkowie powstańców, którzy zgodzili się na wykorzystanie ich wizerunków. – W jakimś sensie wszyscy jesteśmy potomkami powstańców warszawskich. Wartości, które na co dzień mogły czerpać ich rodziny, teraz będą obecne w życiu każdego z nas – mówił podczas konferencji Jan Ołdakowski, który także jest potomkiem powstańców warszawskich.


"Korzenie pamięci" – rozmowy z potomkami Powstańców Warszawskich / Muzeum Powstania Warszawskiego 


Ankieta członka rodziny powstańca warszawskiego jest dostępna na stronie www.1944.pl. Hasło przewodnie kampanii brzmi "To od nas zależy, czy było warto!" i jak dodaje dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, jest cytatem, których pochodzi z jednej z zarejestrowanych już rozmów. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 26.07.2021
Godzina emisji: 16.46

zch

Polecane