X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prymas Stefan Wyszyński. Jakie było jego nauczanie?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 16:50
Czterdzieści lat temu odszedł kardynał Stefan Wyszyński. Bronił wiary, pozycji Kościoła w państwie i społeczeństwie, głośno mówił o tym, że przebaczenie czyni człowieka wolnym. Kim był Prymas Tysiąclecia? 
Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan WyszyńskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na świat przyszedł w wielodzietnej rodzinie w Zuzeli nad Bugiem. Dorastał w religijnej atmosferze, co uformowało jego wiarę i wybór drogi życiowej. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu swoich 23. urodzin. W latach 1948-1981 sprawował posługę prymasa. Życiorys kardynała Wyszyńskiego mógłby być przewodnikiem po historii Polski prawie całego XX wieku. 

Posłuchaj
03:43 PR3_MPLS 2021_05_28-16-39-36_Wyszynski.mp3 Kardynał Stefan Wyszyński. Kim był? (Zapraszamy do Trójki)

Wolność

Jak mawiał: "Najważniejszymi wartościami do obrony jest wolność Boga i Kościoła w naszej ojczyźnie". Kardynał Wyszyński podjął kontrowersyjną decyzję o podpisaniu ugody z władzami Polski.

– Porozumienie z 14 kwietnia 1950 roku, podpisane z ramienia Episkopatu Polski, a z drugiej strony przez władze komunistyczne, było efektem pierwszego, bardzo radykalnego, ruchu prymasa – spotkania Kościoła z wojującym komunizmem. Efektem tego starcia było podjęcie rozmów z wrogami Kościoła  – mówił Jan Żaryn, historyk. 

Kardynał Stefan Wyszyński / Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Stefan Wyszyński.jpg
Prymas Stefan Wyszyński. 40. rocznica śmierci

Porozumienie

– Zawarte porozumienie miało za zadanie niejako zahamować proces coraz bardziej restrykcyjnego angażowanie się komunistów przeciwko obecności Kościoła katolickiego w Polsce. Prymas Wyszyński bez wątpienia był człowiekiem, który posiadał autorytet w narodzie. Jego postać stanowi wyzwanie dla wszystkich, którzy roszczą sobie pretensje, by mieć władzę poprzez autorytet w społeczeństwie. Warto wiedzieć, kim był kardynał, poznać jego postać i wziąć przykład  – podsumował historyk. 

Ojciec Prymas - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Kardynale Stefanie Wyszyńskim / Polskie Radio

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Serwis specjalny: Prymas Stefan Wyszyński

Więcej na temat życiorysu prymasa oraz jego zaangażowania w historię Polski, można przeczytać na specjalnym, poświęconym jego postaci serwisie internetowym, stworzonym przez Portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 28.05.2021
Godzina emisji: 16.39

Czytaj także

Ks. dr Jerzy Jastrzębski: nauczanie prymasa Wyszyńskiego będzie zawsze aktualne

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 20:54
- Prymas Stefan Wyszyński żył w czasie, kiedy panowała ideologia komunistyczna, której kamieniem węgielnym była filozofia walki klas. I kiedy komuniści głosili walkę klas, kard. Wyszyński głosił przykazanie miłości. W tym sensie można powiedzieć, że prymas będzie zawsze aktualny, na każdej szerokości, na każdej długości geograficznej - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Jerzy Jastrzębski, członek Komitetu Organizacji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń