Koperty, które mogą uratować życie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koperty, które mogą uratować życie
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Dwieście "kopert życia" trafi do przewlekle chorych i samotnych osób na Dolnym Śląsku. W ciągu ostatnich lat rozdano ich już tysiące. Zgromadzone w nich dane uratowały życie wielu właścicielom. Czym są "koperty życia", jak wyglądają i dlaczego warto je mieć?

Głównym celem "kopert życia", jest zebranie szczegółowych danych dotyczących zdrowia właściciela, a następnie umieszczenie ich w znanym ratownikom miejscu. – To foliowa czerwona koperta, trochę większa od formatu A5. W środku znajduje się karta informacyjna, zawierająca takie dane jak: imię i nazwisko, grupa krwi, PESEL, numery telefonów do osób najbliższych, spis chorób oraz wykaz przyjmowanych leków – tłumaczyła Weronika Socha, koordynatorka klubu "ABC Seniora" w Bystrzycy Dolnej.

Posłuchaj

3:54
Koperta, która może uratować życie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Koperty życia

– Koperta życia służy temu, by przydane informacje zawarte były w ściśle określonym miejscu. Może nim być na przykład lodówka, którą w takim przypadku należy oznaczyć specjalną naklejką – wyjaśniał Janusz Waligóra, rzecznik Urzędu Gminy Wiejskiej Świdnica.

W nagłych przypadkach liczą się sekundy. – Wiele rzeczy na temat stanu zdrowia naszych bliskich po prostu nam się wydaje lub w emocjach o nich zapominamy. W naszej ocenie warto, by umieszczane w kopertach dane były autoryzowane przez lekarzy rodzinnych. Niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacjami, w których to pacjenci sami uzupełniali informacje, pomijając istotne z naszego punktu widzenia dane – apelował Tomasz Derej, dyrektor do spraw medycznych świdnickiego pogotowia.

Koperta Życia – Jak wypełnić? / Koperta Życia 

Koperta do lodówki 

Lodówka nie jest przypadkowym wyborem. – Znajdujemy te koperty w różnych miejscach. Czasami pod telewizorem, raz nawet w barku. Ważne, by trzymać je w jednym, ustalonym z góry miejscu. W sytuacji, w której nie ma dokumentacji medycznej na wierzchu, a pacjent nie potrafi sobie przypomnieć, gdzie może się ona znajdować, informacje umieszczone w "kopercie życia", są bardzo przydatne – podsumował.  Bez względu na wiek, każdy, kto przyjmuje jakiekolwiek leki, powinien mieć taką kopertę. Ważne, by pamiętać o aktualizacji znajdujących się w niej danych – dodała Weronika Socha.

zdj. ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Koperty życia odebrać można w urzędach gmin, bibliotekach i kołach gospodyń wiejskich. W dystrybucji pomagają również strażacy ochotnicy.

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Bartosz Szarafin (Radio Wrocław)
Data emisji: 21.04.2021
Godzina emisji: 16.49

zch

Polecane