Niezwykłe tajemnice dzieł sztuki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykłe tajemnice dzieł sztuki
Terrakotowa armia pierwszego cesarza Chin Qin Shi HuangdiFoto: 319photo/Shutterstock

Obrazy Caravaggia urzekają symboliką postaci, Boscha czy Rembrandta mogą zaskakiwać ukrytymi treściami i przekazami. Nawet dzieła bliższych czasowo nam artystów, jak Munch, Wyspiański, Mehoffer czy Dali, skrywają w sobie niezwykłe tajemnice.


Tamara Lempicka.jpg
Tamara Łempicka. Nieoczywisty obraz artystki

"Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" to książka, której autorzy skupili się na dziełach wielkich i niezwykłych. Ale czy na pewno znanych? Okazuje się, że skrywają one w sobie tajemnice, niektóre zaskakujące, niektóre do dziś niewyjaśnione.


Posłuchaj

5:28
Co kryją dzieła sztuki? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Grobowiec pierwszego cesarza Chin, Qin Shi Huangdi, to gigantyczna, największa na świecie piramida, która powstała w III w. przed naszą erą. Sama w sobie jest wielkim dziełem sztuki – mówi Przemysław Barszcz, współautor książki "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki". – I mamy świadomość, że skrywa w sobie inne wspaniałe dzieła sztuki, jednak... nie wiemy jakie. Wciąż nikt do niej nie wszedł, ponieważ władze Chin wstrzymały jej eksplorację. Nie do końca wiadomo dlaczego – dodaje.


Joanna Łenyk-Barszcz , Przemysław Barszcz "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki"

Na obrazach Hieronima Boscha można z kolei dostrzec zdeformowanych ludzi, a także zwierzęta, które dziwacznie wyglądają, wręcz jak potwory. Przemysław Barszcz, z wykształcenia biolog, analizuje kryjącą się za tym tajemnicę.

– Tropem jest grzyb, buławinka czerwona, który kiedyś był poważnym problemem. Jedna z jego form przetrwalnikowych to sporysz pasożytujący na kłosach zbóż. Zjedzony, do czego kiedyś często dochodziło, może spowodować zatrucia, martwicę kończyn, a nawet śmierć – tłumaczy trójkowy gość. – To by tłumaczyło postacie zdeformowanych, okaleczonych ludzi – wyjaśnia.

Natomiast przerażające zwierzęta mogą wskazywać, że holenderski malarz tworzył pod wpływem sporyszu. Zawiera on bowiem w sobie halucynogenną ergotaminę, którą można także znaleźć w LSD.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Data emisji: 22.01.2021
Godzina emisji: 18.44

pr

Polecane