X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Niezwykłe tajemnice dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 19:00
Obrazy Caravaggia urzekają symboliką postaci, Boscha czy Rembrandta mogą zaskakiwać ukrytymi treściami i przekazami. Nawet dzieła bliższych czasowo nam artystów, jak Munch, Wyspiański, Mehoffer czy Dali, skrywają w sobie niezwykłe tajemnice.
Terrakotowa armia pierwszego cesarza Chin Qin Shi Huangdi
Terrakotowa armia pierwszego cesarza Chin Qin Shi HuangdiFoto: 319photo/Shutterstock

Tamara Lempicka.jpg
Tamara Łempicka. Nieoczywisty obraz artystki

"Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" to książka, której autorzy skupili się na dziełach wielkich i niezwykłych. Ale czy na pewno znanych? Okazuje się, że skrywają one w sobie tajemnice, niektóre zaskakujące, niektóre do dziś niewyjaśnione.


Posłuchaj
05:28 2021_01_22 18_44_28_PR3_Zapraszamy_do_Trojki.mp3 Co kryją dzieła sztuki? (Zapraszamy do Trójki)

– Grobowiec pierwszego cesarza Chin, Qin Shi Huangdi, to gigantyczna, największa na świecie piramida, która powstała w III w. przed naszą erą. Sama w sobie jest wielkim dziełem sztuki – mówi Przemysław Barszcz, współautor książki "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki". – I mamy świadomość, że skrywa w sobie inne wspaniałe dzieła sztuki, jednak... nie wiemy jakie. Wciąż nikt do niej nie wszedł, ponieważ władze Chin wstrzymały jej eksplorację. Nie do końca wiadomo dlaczego – dodaje.


Joanna Łenyk-Barszcz , Przemysław Barszcz "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki"

Na obrazach Hieronima Boscha można z kolei dostrzec zdeformowanych ludzi, a także zwierzęta, które dziwacznie wyglądają, wręcz jak potwory. Przemysław Barszcz, z wykształcenia biolog, analizuje kryjącą się za tym tajemnicę.

– Tropem jest grzyb, buławinka czerwona, który kiedyś był poważnym problemem. Jedna z jego form przetrwalnikowych to sporysz pasożytujący na kłosach zbóż. Zjedzony, do czego kiedyś często dochodziło, może spowodować zatrucia, martwicę kończyn, a nawet śmierć – tłumaczy trójkowy gość. – To by tłumaczyło postacie zdeformowanych, okaleczonych ludzi – wyjaśnia.

Natomiast przerażające zwierzęta mogą wskazywać, że holenderski malarz tworzył pod wpływem sporyszu. Zawiera on bowiem w sobie halucynogenną ergotaminę, którą można także znaleźć w LSD.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Data emisji: 22.01.2021
Godzina emisji: 18.44

pr

Czytaj także

Młoda Polska, czyli krakowski Arts and Crafts

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 13:00
Może być zaskakujące, jak wiele łączyło dwóch polskich Stanisławów – Wyspiańskiego i Witkiewicza (ojca) – z angielskim ruchem Arts and Crafts. Nawet jeśli artyści nigdy się nie spotkali, to duch epoki sprawił, że w tak odległych od siebie Londynie i Krakowie zakiełkowały podobne idee.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odczytać i zrozumieć treści ukryte

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 07:30
Nic nie jest takie, jak się z pozoru wydaje: aby dotrzeć do prawdy trzeba czasu i wiedzy. Są jednak skróty, które pozwalają dotrzeć do świata ukrytych prawd. To symbole, którym poświęcona jest najnowsza książka Lecha Majewskiego "Ukryty język symboli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe proponuje: zaadoptuj Matejkę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:00
W tych ciężkich czasach artyści, sztuka i instytucje z nią związane wymagają szczególnej troski. Wśród wielu sposobów na ich wsparcie jest także adopcja. Nazwa brzmi może trochę zaskakująco, ale to ciekawa i skuteczna forma współczesnego mecenatu.
rozwiń zwiń