Przedmiot, który od 150 lat mówi do nas ludzkim głosem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przedmiot, który od 150 lat mówi do nas ludzkim głosem
Zdjęcie ilustracyjneFoto: BrAt82/Shutterstock

Telefon. Jego historia sięga blisko 150 lat, a ostatnie 20 lat przyniosły prawdziwą rewolucję w jego działaniu i użyteczności. Dziś już niewiele przypomina swojego protoplastę, ba – nawet nazwę ma już inną. Jako smartfon stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Ciekawe, co by zrobili młodzi ludzie, gdyby nagle wszystkie smartfony przestały działać?


Alternatywy 4 1200.jpg
"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!

O tym, kogo uznano oficjalnie za wynalazcę telefonu, zadecydowały... dwie godziny! Właśnie o tyle wcześniej, 14 lutego 1876 roku, Alexander Graham Bell przybył do biura patentowego od swojego konkurenta, Elishy Graya. Choć wydaje się, że tak naprawdę twórcą telefonu był Włoch Antonio Menucci, który takie urządzenie skonstruował już w 1860 roku, jednak nie miał pieniędzy na opłacenie patentu.


Posłuchaj

47:12
Telefon - w filmie i piosenkach (Francuski Łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Telefon szybko stał się nieodłącznym elementem naszej cywilizacji, zapewniając bezpośrednią łączność nie tylko między miastami, ale od pewnego momentu także między kontynentami. Stały się też celem strategicznym: wyłączenie sieci telefonicznej pozwalało sparaliżować wroga. Albo całe społeczeństwo.

Electric Light Orchestra – Telephone Line (Audio)/YouTube ELO


Dokładnie 38 lat temu, w nocy z soboty 12 na niedzielę 13 grudnia, telefony w Polsce całkowicie zamilkły. W tym roku właśnie powtarza się taki sam układ dat i dni, chociaż podobny scenariusz na pewno się nie powtórzy. Nie tylko z powodów politycznych, ale także – technicznych. Dzisiaj, w czasach internetu i satelitów, całkowity paraliż komunikacji międzyludzkiej jest bardzo mało prawdopodobny.

Kalina Jędrusik – Utwierdź mnie/YouTube Kalina Jędrusik


Telefon, jako się rzekło, stał się nieodłącznym elementem naszej cywilizacji, a także kultury. Powstało mnóstwo filmów i piosenek wykorzystujących go jako motyw przewodni. Wokół niego budowano scenariusze dramatyczne, sensacyjne lub komiczne, dźwięk dzwonka wykorzystywano w melodiach, tekstach.

W powojennej Polsce telefon stał się przede wszystkim dobrem reglamentowanym, kolejnym elementem cywilizacji dostępnym nie dla wszystkich. Zapisywało się po przydział w kolejce, czekało latami. A kiedy już się pojawił, można było się spodziewać wizyt sąsiadów, którzy tego dobra byli pozbawieni. 

Blondie – Call Me (Official Video)/YouTube BloncieMusicOfficial


***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 14.09

pr

Polecane