X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Model »jedno państwo, dwa systemy« już nie istnieje". Ekspert o chińskiej ustawie dot. Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 17:25
– Polityka chińska, centralizacja władzy, jest próbą pokazania światu, że Chiny są państwem, które może narzucać swój model – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Służby w Hongkongu
Służby w HongkonguFoto: PAP/EPA/JEROME FAVRE
hong1200pap.jpg
Prawo o bezpieczeństwie i protesty w Hongkongu. Australia oferuje azyl

Boris Johnson zadeklarował, że jeżeli "Chiny nadal będą podążały tą drogą, to uprościmy zasady osiedlania się w Wielkiej Brytanii dla brytyjskich obywateli Hongkongu. Będą oni mieli także możliwość pracy i uzyskania brytyjskiego obywatelstwa".

Taka otwartość to odpowiedź na wejście w życie narzuconej przez Chiny ustawy o bezpieczeństwie Hongkongu, która zdecydowanie zaciska pętlę obywatelom i w ten sposób kończy autonomię tego specjalnego regionu administracyjnego.


Posłuchaj
11:53 _PR3_AAC 2020_07_02-16-46-11.mp3 Marcin Przychodniak: Model »jedno państwo, dwa systemy« już nie istnieje (3 strony świata/Trójka)

 

Jak przypomina Marcin Przychodniak osoby, o których mówił Johnson to "rezydenci Hongkongu, którzy zamieszkiwali ten region w momencie, gdy Wielka Brytania oddawała go Chinom i przyznano im status obywatela brytyjskiego poza granicami królestwa".

Jedno państwo dwa systemy?

– Inne państwa w regionie, takie jak Tajwan czy Australia, również rozważają ułatwienia przyjazdu dla tych rezydentów Hongkongu, którzy chcieliby go opuścić. Problem polega na tym, że mieszkańcy Hongkongu, poza statusem rezydenta tego regionu, mają również status obywatela Chin i nie można wprost podważyć tego statusu – przyznał ekspert.

– Miało być jedno państwo, dwa systemy, a teraz właściwie ta zasada nie istnieje w pewnych zakresach. Mieszkańcy Hongkongu nie mają gwarancji, że będą sądzeni w sposób zgodny z tym, co im gwarantowała ustawa zasadnicza i deklaracja brytyjsko-chińska. Polityka chińska, centralizacja władzy, jest próbą pokazania światu, że Chiny są państwem, które może narzucać swój model - stwierdził gość Ernesta Zozunia.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
Data emisji: 02.07.2020
Godzina emisji: 16.47

dn/gs

Czytaj także

"Nie przymkniemy oczu". Szef brytyjskiego MSZ o decyzjach Chin w Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 15:14
- Nie będziemy odwracać wzroku od naszej odpowiedzialności wobec mieszkańców Hongkongu - zadeklarował brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab. Zapowiedział, że Wielka Brytania nie będzie unikać zobowiązań, które ma wobec tego regionu w sytuacji, gdy Chiny wprowadzają tam prawo o bezpieczeństwie narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny grożą odwetem Wielkiej Brytanii. Reakcja na zapowiedź pomocy dla Hongkończyków

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 11:42
Chińska ambasada w Londynie potępiła w czwartek zapowiedzi rządu Wielkiej Brytanii dotyczące możliwości osiedlenia się w tym kraju ok. 2,9 mln Hongkończyków. Chiny zastrzegają sobie prawo do podjęcia środków odwetowych - napisano w komunikacie.
rozwiń zwiń