Biurokracja i złe zarządzanie. Jak można uzdrowić ONZ?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biurokracja i złe zarządzanie. Jak można uzdrowić ONZ?
Prezydent USA Donald Trump przemawia podczas rozpoczęcia debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w siedzibie ONZ w Nowym JorkuFoto: PAP/Radek Pietruszka

– O reformie ONZ mówi się od dawna, co najmniej od lat 90. XX wieku, czyli od końca zimnej wojny, co jest zrozumiałe w obliczu innego układu sił na świecie – mówi były korespondent Polskiej Agencji Prasowej w USA Tomasz Zalewski.

Posłuchaj

Czy ONZ jest gotowe na zmiany? (Trzy Strony Świata/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Aby wspierać ludzi i pomagać tym, którzy nas wspierają, powinniśmy być elastyczni, skuteczni i efektywni. By Karta Narodów Zjednoczonych była przestrzegana, musimy przeprowadzić szerokie reformy związane ze wzmocnieniem ONZ  mówił jej sekretarz generalny Antonio Guterres, otwierając spotkanie na temat reformy międzynarodowej wspólnoty.

 W Radzie Bezpieczeństwa jest przewaga krajów zachodnich i od dawna są projekty, by poszerzyć skład jej stałych członków, bo tylko oni się liczą i mają prawo weta. To się jednak nie udaje. Musiałyby to uchwalić państwa, które są w Zgromadzeniu Ogólnym, a w ich interesie najwyraźniej jest zachowanie obecnego statusu quo  wyjaśnia Tomasz Zalewski.

Czy reformy ONZ są zatem możliwe? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość:
Tomasz Zalewski (były korespondent Polskiej Agencji Prasowej i "Polityki" w USA)
Data emisji: 19.09.2017
Godzina emisji: 16.47

sm/iwo

Polecane