X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Emilia Plater: bohaterska i niezłomna

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 06:30
W listopadzie, częściej niż zazwyczaj, mówimy o patriotyzmie, o wydarzeniach ważnych dla historii naszego kraju. Jest ku temu okazja: Święto Niepodległości. To dobry moment dla zrozumienia wyborów naszych przodków oraz tego, czym współcześnie jest dla nas patriotyzm.
Emilia Plater na czele kosynierów w 1831 roku - obraz Jana Rosena
Emilia Plater na czele kosynierów w 1831 roku - obraz Jana RosenaFoto: Domena publiczna

Wśród bohaterów walk rzadko pojawiają się kobiety. A jedną z tych najczęściej przywoływanych jest Emilia Plater, patronka jednej z ważniejszych ulic w centrum Warszawy. Ale czy przechodzący nią ludzie wiedzą, kim była?


Posłuchaj
04:27 2020_11_14 06_22_20_PR3_Program_obyczajowy.mp3 Emilia Plater: dziewica-bohater (Program obyczajowy/Trójka)

kazimierz wielki3 1200.jpg
O królu, który zostawił Polskę murowaną

Urodzona w Wilnie w 1806 roku, Emilia pochodziła ze znanej i bogatej rodziny Platerów. Niestety, ojciec hulaka, Franciszek Ksawery Plater, sprawił, że dzieciństwa nie miała udanego: w wieku 10 lat wraz z matką wyprowadziły się i zamieszkały u Izabeli Zyberk-Plater w okolicach Dyneburga w Inflantach Polskich.

Inteligentna, wszechstronnie wykształcona i mająca zdolności językowe Emilia została wychowana w patriotycznym duchu. Jej ulubioną lekturą była ponoć "Grażyna" Adama Mickiewicza, a wzorem do naśladowania: Joanna D'Arc. Doskonale przy tym jeździła konno, strzelała z pistoletu i walczyła szablą.

Szczególnie te ostatnie umiejętności przydały się, kiedy wybuchło Powstanie Listopadowe, do którego natychmiast przystąpiła. Obcięła długie, piękne włosy, przywdziała męski strój i uzbrojona w parę pistoletów, na czele sformowanego przez siebie oddziału partyzanckiego składającego się z 280 strzelców, 60 kawalerzystów i kilkuset chłopów kosynierów, ruszyła do walki.

Po początkowych sukcesach, rosyjska machina wojenna pokazała swoją siłę, a jej oddział został rozbity. Dzielnie walczyła u boku generała Chłapowskiego, jednak jej poświęcenie nie mogło odwrócić losów powstania. Wyczerpana wielomiesięcznymi działaniami wojennymi traciła siły. Zmarła 23 grudnia 1831 roku w dworze Ignacego Abłamowicza w Justianowie na dzisiejszej Litwie. Miała 25 lat.

 

Adam Mickiewicz - Śmierć Pułkownika/YouTube Polska Poezja


***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 14.11.2020
Godzina emisji: 6.22

pr

Czytaj także

Polscy Tatarzy – co po nich ocalało?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 22:00
"U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce" – pod takim tytułem 22 lipca ukazała się książka Bartosza Panka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duńska mistrzyni pędzla rodem z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 06:30
Kobieta, która łamała konwenanse swojej epoki, a jej wspaniały talent zaprowadził ją na arystokratyczne i królewskie dwory Europy. Choć urodziła się w Warszawie, w Polsce nie jest szczególnie znana. Za to w Danii jest uznawana za jedną z gwiazd XIX-wiecznego malarstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strażnicy polskiej tradycji, kultury i niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 22:15
Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono dopiero w 1937 roku: niemal dwie dekady po tym, gdy po 123 latach zaborów odrodziła się Polska. Minęło jednak kolejnych osiem lat i na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej z 22 lipca 1945 roku święto zniesiono. Przywrócono je dopiero w okresie transformacji, w 1989 roku. Kto w czasach niebytu i zniewolenia był nośnikiem tego, co polskie?
rozwiń zwiń