X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

O królu, który zostawił Polskę murowaną

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 06:45
Kazimierz III, najmłodszy syn Władysława Łokietka, był jedynym królem Polski, który zasłużył na przydomek Wielki. Zasłużył na to swoim długim, bo blisko 40-letnim, a zarazem nadzwyczaj owocnym, panowaniem.
Król Kazimierz Wielki był nie tylko prężnym władcą, ale był także niezwykle - jak na swoje czasy - wysoki.
Król Kazimierz Wielki był nie tylko prężnym władcą, ale był także niezwykle - jak na swoje czasy - wysoki. Foto: PAP/reprodukcja rysunku Jana Matejki

Pędzle obraz malarstwo 1200.jpg
Duńska mistrzyni pędzla rodem z Warszawy

5 listopada obchodziliśmy 650 rocznicę Kazimierza Wielkiego, ostatniego władcy Polski z rodu Piastów. Dość zgodnie, co bynajmniej nieczęste, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych władców w historii naszego kraju. Za jego panowania królestwo Polskie stało się państwem silnym i stabilnym gospodarczo oraz ważnym graczem w tej części Europy.


Posłuchaj
04:25 2020_11_07 06_23_12_PR3_Program_obyczajowy.mp3 Kazimierz Wielki (Program obyczajowy/Trójka)

"Tak wielka tkwiła w nim chęć uświetnienia i wzbogacenia Królestwa Polskiego, że podejmował bardzo trudne i znaczne wydatki na budowę murowanych kościołów, zamków, miast i dworów. Polskę, którą zastał glinianą, drewniana i brudną chciał zostawić murowaną i nadać jej rozgłos. I to mu się udało" - piszą o Kazimierzu Wielkim kronikarze.

Kazimierz Wielki/YouTube T-Raperzy Znad Wisły - temat


A skąd brał pieniądze na tak potężne gospodarcze działania (a nie zapominajmy, że prowadził także wojny)?. Przede wszystkim zasiedlał ziemie, zakładał wsie i miasta, rozwijał górnictwo - zwłaszcza rud srebra i ołowiu. Rozwijał też największe królewskie przedsięwzięcie: żupy solne w Wieliczce i Bochni.

Kazimierz Wielki i jego czasy (film edukacyjny)/YouTube Kazimierz Wielki


***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 7.11.2020
Godzina emisji: 6.23

pr

Czytaj także

W Krakowie stanie niezwykły pomnik

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 06:29
U zbiegu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej, nad Salą Miedzianą Pałacu Krzysztofory w Krakowie stanie pomnik… przekupki. – Chcemy patrzeć na historię miasta nie tylko przez pryzmat wielkich sporów czy bitew, ale również zwykłego człowieka – podkreślił dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania, które zmieniają spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:45
Zdarzają się spotkania, które wpływają na nasz sposób myślenia, które otwierają nam oczy. Anna Popek ostatnio miała dwie takie rozmowy - obie z kobietami w wieku dojrzałym. I właśnie o nich opowiada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Antczak o sobie samym

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 06:45
– Jerzy Antczak już jakiś czas temu anonsował, że pisze książkę o swoim życiu i pracy. Czekałam na nią niecierpliwie i oto jest – mówi Anna Popek.
rozwiń zwiń