X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kim była Joanna von Schaffgotsch zwana śląskim Kopciuszkiem??

To historia jak z bajki, która jednak wydarzyła się naprawdę. W 1845 roku po śmieci ojca, bezrolnego chłopa 3-letnia Joasia została oddana przez matkę, która nie mogła utrzymać dziecka, pod opiekę służącej w domu Karola Goduli, bogatego samotnika, o którym krążyły opowieści, jakoby pakował z diabłem. 
Posiadłość Schaffgotschów  pałac w Kopicach, jedna z najwspanialszych rezydencji na Śląsku, w połowie XIX wieku. Budowla neogotycka z elementami neorenesansowymi. Pałac przetrwał II wojnę światową, ale w 1958 roku został podpalony przez nieznanych sprawców, a w latach kolejnych grabiony i dewastowany.
Posiadłość Schaffgotschów – pałac w Kopicach, jedna z najwspanialszych rezydencji na Śląsku, w połowie XIX wieku. Budowla neogotycka z elementami neorenesansowymi. Pałac przetrwał II wojnę światową, ale w 1958 roku został podpalony przez nieznanych sprawców, a w latach kolejnych grabiony i dewastowany. Foto: PAP/Sławomir Mielnik
O Audycji
Tytuł Program obyczajowy 2020/06/20 06:44
Prowadzi Anna Popek
Opis

Karol Goduli był człowiekiem o okrutnie zdeformowanej twarzy. Ponoć, gdy 3-letnia Joasia trafiła do domu samotnika, przy pierwszym spotkaniu się do niego uśmiechnęła. – On zaś przyzwyczajony do tego, że ludzie odwracają od niego oczy lub spuszczają wzrok, był tym zachowaniem zaskoczony. Polubił dziewczynkę, a po krótkim czasie zamówił dla niej nauczyciela – opowiadała Anna Popek. To na nią wkrótce opiekun postanowił przepisać swój ogromny majątek szacowany na dwa miliony talarów.  Jak dalej potoczyły się jej losy? Jak dokładnie wykorzystywała odziedziczony i pomnażany z sukcesami majątek, stając się prekursorką zachowań, które dziś nazwalibyśmy biznesem odpowiedzialnym społecznie?

W sobotę, 20 czerwca 2020 roku w Kopicach na Opolszczyźnie odbyły się uroczystości ponownego pochówku Joanny von Schaffgotsch z domu Grycik i jej męża w 110. rocznicę śmierci kobiety. Po wojnie mauzoleum rodziny Schaffgotsch znajdujące się na terenie lokalnej parafii zostało zdewastowane, a zwłoki zbeszczeszczono. Pod koniec 2019 roku dokonano ekshumacji umożliwiającej ponowny pochówek dobroczyńców. 

gs

Playlista
Tagi

Playlista