X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poczucie winy – o tym, dlaczego karzemy samych siebie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 02:00
– Poczucie winy jest bardzo powszechne w naszym doświadczeniu, ale jest to temat, którym mało się zajmujemy – mówi Krzysztof Błażejewski, psychoterapeuta z Ośrodka Terapii Dzieci i Młodzieży "InRelatio". Dlatego właśnie tej emocji, uchodzącej za jedną z najtrudniejszych, poświęciliśmy to wydanie audycji.
Audio
  • Poczucie winy. Jakie jest jego źródło i jak sobie z nim radzić? (Nie do powiedzenia/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/GoodStudio

Każda porażka to okazja do nauczenia się czegoś o sobie i naprawienia własnych błędów, ale także powód pojawienia się w nas poczucia winy. Skąd się ono bierze? Co decyduje o tym, że przestaje być bodźcem, a zaczyna działać niszcząco na nasze wnętrze? 

– Poczucie winy bierze się z ról społecznych: roli kobiety, roli mężczyzny i przypisanych im zadań oraz oczekiwań, które są dodatkowo połączone z krytyką. Kiedy nie spełniamy tych oczekiwań, czujemy, że coś jest z nami nie tak, że kogoś zawiedliśmy. O poczuciu winy można pomyśleć także jak o czynniku związanym z sumieniem. Mamy poczucie winy, kiedy zrobimy komuś przykrość i wtedy skłania nas to do pokory. Natomiast jeżeli tego poczucia winy jest zbyt dużo i jest ono generowane pod wpływem nieustającej krytyki, przestaje nam służyć i przeradza się w patologiczne zjawisko – wyjaśnia Anna Kot-Mosakowska, psychoterapeutka związana z Fundacją "Feminoteka".

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Kot-Mosakowska (psychoterapetka, Fundacja "Feminoteka"), Krzysztof Błażejewski (psychoterapeuta z Ośrodka Terapii Dzieci i Młodzieży "InRelatio")
Data emisji: 13.01.2019 
Godzina emisji: 0.05

kr/gs


Czytaj także

Gdy żałujemy słów, których nie wypowiedzieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 02:00
Jak poradzić sobie z uczuciem, że na wypowiedzenie pewnych słów do naszych bliskich jest już za późno? Czy jest jakiś sposób, by one wybrzmiały mimo tego, że tej osoby nie ma już obok nas? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

To koniec… a może początek czegoś nowego?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 02:00
W ostatniej audycji w kończącym się już roku 2019 rozmawialiśmy… o zakończeniach właśnie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne, bolesne, potrzebne – przemiany

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 02:00
Już niebawem wejdziemy w nowy rok. Dla wielu osób jest to czas, który pobudza chęć do zmiany czegoś w sobie. Jednak, takie przemiany w wielu przypadkach nie są związane jedynie z realizacją noworocznych postanowień.
rozwiń zwiń