Styczeń 1952

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Styczeń 1952
Foto: źr.flickr,lic.CC

Sylwestrowe bale maskowe pozwoliły Polakom na chwilę zapomnieć o szarej rzeczywistości. Bolesław Bierut w noworocznym przemówieniu malował świetlaną przyszłość PRL. Mniej optymistyczny Winston Churchill spędził nowy roku na zepsutym statku "Queen Marry".

Posłuchaj

Styczeń 1952
+
Dodaj do playlisty
+

Polska: Sylwester z oranżadą

- Popularne były bale maskowe, choć na zorganizowanych imprezach dostępne było tylko piwo i oranżada, co znaczyło, że przystawki i mocniejszy alkohol trzeba było przynieść z domu, to chętnych nie brakowało - opowiada prowadząca audycję Magda Jethon.

Na parkietach królował walc i tango. Polskie Radio przygotowywało na parkietowe szaleństwa, na antenie nadawano poranną gimnastykę.

Bolesław Bierut w orędziu noworocznym zapowiadał wyjątkowo udany rok dla Polski Ludowej, jednak już kilka tygodni później pojawił się poważny kryzys gospodarczy.

W tym czasie przygotowywane były także pierwsze programy telewizyjne. Kręcono pierwszy "Doświadczalny Program Telewizyjny".

- Radio z lufcikiem, ale popieram, wynalazek w dechę - komentował popularny felietonista Stefan Wiechecki "Wiech".

Wielka Brytania: Churchill nie może wypłynąć w morze

Premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill w tym samym czasie płynął na spotkanie z amerykańskim prezydentem Harry Trumanem. Wybrał się w tą podróż z misją ocieplenia stosunków między państwami.

Do Stanów Zjednoczonych przybył spóźniony, powodem była zakleszczona kotwica statku "Queen Marry". Wyprowadzenie statku z portu zajęło dobę. Po części oficjalnej obaj spotkali się na przyjęciu na jachcie amerykańskiej głowy państwa. Nieformalna część wizyty przebiegła bez zakłóceń.

Francja: Szpilkowa rewolucja

We Francji kobiety oszalały w styczniu 1952 roku na punkcie nowych, rewolucyjnych butów - szpilek, które zaprezentowali Christian Dior i Roger Vivier. Szybko buty na cieniutkim obcasie zaczęły pojawiać się także za oceanem na nogach Marylin Monroe i Elisabeth Taylor.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15. Zapraszamy.


usc

Polecane