Służba zdrowia bardzo chora. Jakich zmian trzeba?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Służba zdrowia bardzo chora.  Jakich zmian trzeba?
Sala szpitalna - zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Najwyższa Izba Kontroli stwierdza, że sytuacja w służbie zdrowia jest coraz gorsza - kolejki nie maleją, a wydłużają się. Jakie reformy trzeba wprowadzić - o tym dyskutowali w Trójce Łukasz Pawłowski (”Kultura Liberalna”) i Marcin Makowski (tygodnik "Do Rzeczy").

Posłuchaj

Sytuacja w służbie zdrowa, sondaże poparcia dla partii, relacje UE z Turcją (Komentatorzy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zwiększanie nakładów na świadczenia zdrowotne i tworzenie kolejnych programów nie przynosi efektów: kolejki pacjentów do lekarzy są coraz dłuższe, nie skraca się też czas oczekiwania na większość zabiegów - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Rząd zamierza wprowadzać zmiany w ochronie zdrowia - niedawno podał datę likwidacji NFZ – ma to się stać na początku 2018 roku. Ma być też utworzony Centralny Urząd Zdrowia Publicznego.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Marcin Makowski z tygodnika "Do Rzeczy" komentował, że gdy wprowadzane są zmiany w tak ważnej dziedzinie – zawsze jest obawa, że może być ich za dużo i że będą za szybkie. Jednak są one konieczne, o czym świadczą choćby przerażające statystyki – zaznaczył. Jak zauważył, statystyki są zatrważające, np. dzieci czekają na wizytę u endokrynologa 180 dni. Dodał, że w takich warunkach starsi pacjenci nawet nie dożywają terminów swoich operacji.

Łukasz Pawłowski ("Kultura Liberalna") mówił, że służba zdrowia to temat rzeka we wszystkich krajach. Jak stwierdził, konieczne są zmiany zwiększające nakłady, ale też usprawniające działanie służby zdrowia. Dodał, że publiczna służba zdrowia w Polsce jest fikcją. Zmiany nazw niewiele zmienią - obawia się publicysta.

***

W audycji omawiano równiez m.in. ostatnie sondaże poparcia dla partii politycznych. Mowa była też o relacjach Turcji z Unią Europejską. W rezolucji, której projekt będzie dziś głosowany w PE, europosłowie żądają zamrożenia rozmów akcesyjnych i postawienia Ankarze dodatkowych warunków ewentualnego wznowienia negocjacji. To zdaniem publicystów może wywołać kroki odwetowe ze strony Ankary, komplikacje w realizacji umowy w sprawie kryzysu imigracyjnego.

Tytuł audycji: Komentatorzy

Prowadzi: Marcin Pośpiech

Goście: Łukasz Pawłowski (”Kultura Liberalna”) i Marcin Makowski (tygodnik "Do Rzeczy").

Data emisji: 24.11.2016

Godzina emisji: 8:38

agkm/fbi

Polecane