X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Obraz polskiego kina 2021 roku. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:00
W poniedziałek, 20 września rozpocznie się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jak mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu, w tym roku można się spodziewać wielu niespodzianek. Większość filmów to absolutne premiery. Kto zaprezentuje się podczas wydarzenia? 
Plakat 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Plakat 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: materiały prom./Denise Jans (Unsplash)

Każdego roku podczas festiwalu prezentowane są polskie filmy fabularne, powstałe w ciągu minionych dwunastu miesięcy. – Co zaskakujące, w liczbie filmów zgłoszonych do konkursu nie widać pandemii. Mimo długich przestojów i problemów, z którymi zmagali się producenci, otrzymaliśmy ponad czterdzieści zgłoszeń. To liczba, która jest zbliżona do tej, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnich edycjach – powiedział Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu.


Posłuchaj
03:13 2021_09_15 10_45_05_PR3_Fajny_Film.mp3 Czym zaskoczy nas 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych? (Fajny Film/Trójka)

 

Wycofane tytuły

– Na festiwalu nie zobaczymy m.in. filmów "Wesele" oraz "Głupcy". Oba tytuły zostały wycofane jeszcze przed zakończeniem selekcji. W związku z tym mają szansę pojawić się na festiwalu w przyszłym roku. Rozmawiałem z twórcami tych obrazów. Przekazałem im, że czekam na nie z otwartymi ramionami za rok – mówił dyrektor. 

ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW - główny zwiastun filmu. W kinach od 24 września! / KinoSwiatPL

Złote Lwy

– W konkursie głównym znalazło się szesnaście filmów. Gdybym miał znaleźć element, który je łączy, to wskazałbym na rodzaj spoglądania za siebie. Często dotyczą historii nam najbliższej, czyli PRL-u. Pojawia się on w różnych wymiarach. Czasem filmy odnoszą się do prawdziwych wydarzeń i większej historii, jak np. w "Żeby nie było śladów" czy "Hiacynt". Są też spojrzenia na małą historię, czyli na przykład losy rodzinne, jak w przypadku filmu "Powrót do Legolandu" – zaznaczył Kolankiewicz. 

„Ciotka Hitlera” (zwiastun) w kinach od 25 czerwca / TVP VOD


Twórcy

– W tym roku na festiwalu przytłaczającą większość stanowią młodzi twórcy. Nie chodzi tutaj jedynie o debiutantów czy tzw. filmy drugie. Pojawia się coraz więcej nazwisk osób, które są przed pięćdziesiątką, a na swoim koncie mają już pokaźny dorobek. Pamiętam takie festiwale, na których w okolicach pięćdziesiątego roku życia dopiero się debiutowało, a tutaj mamy już twórców "filmów trzecich". Zmiana pokoleniowa jest widoczna na festiwalu od kilku lat. To trend, który z pewnością utrzyma się w najbliższych edycjach. Świadomie zderzyłem więc to nowe kino z sekcją klasyki, by w ten sposób stworzyć sztafetę pokoleń – powiedział gość audycji "Fajny film".

Moje wspaniałe życie (2021) oficjalny zwiastun, w kinach od 29 października / GutekFilm


Do konkursu głównego 46. FPFF zakwalifikowały się:

 • "Bo we mnie jest seks", reżyseria: Katarzyna Klimkiewicz;
 • "Ciotka Hitlera", reżyseria: Michał Rogalski;
 • "Hiacynt", reżyseria: Piotr Domalewski;
 • "Inni ludzie", reżyseria: Aleksandra Terpińska;
 • "Lokatorka", reżyseria: Michał Otłowski;
 • "Moje wspaniałe życie", reżyseria: Łukasz Grzegorzek;
 • "Mosquito State", reżyseria: Filip Jan Rymsza;
 • "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", reżyseria: Mateusz Rakowicz;
 • "Powrót do Legolandu", reżyseria: Konrad Aksinowicz;
 • "Prime Time", reżyseria: Jakub Piątek;
 • "Przejście", reżyseria: Dorota Lamparska;
 • "Sonata", reżyseria: Bartosz Blaschke;
 • "Śmierć Zygielbojma", reżyseria: Ryszard Brylski;
 • "Wszystkie nasze strachy", reżyseria: Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt;
 • "Zupa nic", reżyseria: Kinga Dębska;
 • "Żeby nie było śladów", reżyseria: Jan P. Matuszyński.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 20 - 25 września 2021 roku. Patronem wydarzenia jest Program 3 Polskiego Radia. 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 15.09.2021
Godzina emisji: 10.45

zch

Czytaj także

Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:41
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – te dwa filmy zostały najbardziej docenione podczas gali rozdania Orłów. Prestiżowe nagrody branży filmowej wręczono 21 czerwca w Warszawie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cudak" Anny Kazejak już na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:05
Nowy film Anny Kazejak już na ekranach kin. "Cudak" to wojenna powieść, która w szczególny sposób splata ze sobą losy dwóch muzyków – tytułowego Romana Cudakowskiego i Szymona Akermana, uciekiniera z żydowskiego getta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żeby nie było śladów" Jana Pawła Matuszyńskiego zawalczy o Złotego Lwa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:00
Film Jana Pawła Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" został nominowany do głównego konkursu Festiwalu Filmowego w Wenecji. Produkcja znalazła się na oficjalnej liście kandydatów, którzy w tym roku zawalczą o statuetkę Złotego Lwa. Co wyróżnienie oznacza dla producentów?
rozwiń zwiń