X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Czy podatność na koronawirusa jest zapisana w naszym DNA?

– To, czym dysponują genetycy, to głównie wiedza wynikająca z badań nad poprzednim koronawirusem, który był odpowiedzialny za epidemię SARS w latach 2002-2003 – mówi dr hab. Mirosław Kwaśniewski, kierownik Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Tablice informacyjne dot. punktu przyjęć pacjentów z podejrzeniem Covid-19 na terenie Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie
Tablice informacyjne dot. punktu przyjęć pacjentów z podejrzeniem Covid-19 na terenie Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki
O Audycji
Tytuł Na zdrowie 28 marca godz. 07:20 
Autor Agnieszka Furtak-Bilnik
Opis

– Na podstawie tamtego przypadku możemy określić pewne predyspozycje genetyczne, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakażenia koronawirusem lub wpływać potencjalnie na jego lżejszy  bądź cięższy przebieg – ocenia rozmówca Agnieszki Furtka-Bilnik. 

>>> Kwarantanna jak misja kosmiczna albo wyprawa na biegun <<<

W odniesieniu do trwającej pandemii COVID-19 badań takich jeszcze nie przeprowadzono. – To wciąż bardzo świeży problem, mimo że tak drastyczny – przyznaje genetyk. 

Pracownicy służb komunalnych dezynfekują przestrzeń użyteczności publicznej w Krakowie, for. PAP/Filip Radwański Pracownicy służb komunalnych dezynfekują przestrzeń użyteczności publicznej w Krakowie, for. PAP/Filip Radwański

Czego dokładnie dowiedzieli się naukowcy badający zależności między ludzkim DNA a występowaniem i przebiegiem choroby SARS blisko dwie dekady temu? – Tamten koronawirus pokazał, że pewien wpływ na zakażenie i przebieg choroby może mieć np. gen AC2. Białko, które jest przez niego kodowane, występuje w większej koncentracji w płucach palaczy i byłych palaczy. To może prowadzić do wniosku, że osoby, które mają tego konkretnego białka więcej w płucach, są bardziej podatne na zakażenie koronawirusem. Upraszczając, można by powiedzieć, że w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem w roku 2002 byli palacze, ale być może również osoby z nadciśnieniem i cukrzycą, u których poziom białka AC2 w płucach również może być nieprawidłowy, W przypadku obecnej pandemii – wyjaśnia dr hab. Mirosław Kwaśniewski. 

>>> Polacy wydrukowali respirator. Od pomysłu do realizacji w 48 godzin <<<

Zespół karetki ratunkowej podejmuje pacjentów z jednego z osiedli w Poznaniu, 26 bm. (jk/aldg) PAP/Jakub Kaczmarczyk Zespół karetki ratunkowej podejmuje pacjentów z jednego z osiedli w Poznaniu, 26 bm. (jk/aldg) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wydaje się także, że geny mogą mieć wpływ na to, jak przechodzimy chorobę wirusową lub jej leczenie. – Taki przykłady znamy na podstawie dobrze przebadanych wirusów jak na przykład HIV. W przypadku koronawirusów może być podobnie trzeba "tylko" wykryć geny, które mogą na to wpływać. Takie badania są już prowadzone –  zaznacza ekspert. 


PAP/Adam Ziemienowicz PAP/Adam Ziemienowicz

gs 

Playlista
Tagi

Playlista