more_horiz

Hołd dla Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej lat 80.

Gościem Trójki był Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni, który opowiedział o premierze wydanej przez Muzeum płyty "Gdynia 1988-2018".
Zespół Apteka w Trójce
Zespół Apteka w Trójce Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
O Audycji

Tytuł W tonacji Trójki 25 stycznia 11.01.2019 14:09
Prowadzi Piotr Metz
Opis

"Gdynia 1988-2018" to wyjątkowy album, będący swoistym hołdem złożonym Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej lat osiemdziesiątych przez współczesne, związane z Gdynią zespoły i muzyków. To również próba nowego spojrzenia na kultowy, wydany w 1988 roku, album "Gdynia", który zawierał pamiętne nagrania formacji takich jak Pancerne Rowery, Bielizna czy Apteka.

Całe przedsięwzięcie nie tylko prezentuje brzmieniową kreatywność wykonawców z Gdyni i okolic; to również zapis niepowtarzalnych dźwiękowych "kolaboracji" (gościnny udział w nagraniach wzięli między innymi The Pau, Maciej Werk, William Malcolm). Tak jak trzydzieści lat temu, tak i dziś muzyka z Gdyni wybrzmiewa niepowtarzalnymi, iście nadmorskimi akordami i rytmami.

Tę wielobarwną dźwiękową mozaikę współczesnej Gdyni spaja praca Piotra Pawlaka, legendarnego producenta i gitarzysty związanego ze sceną yassową (m.in. Łoskot, Kury, Rito).

Albumowi towarzyszyć będzie cykl koncertów odbywających się w Muzeum Miasta Gdyni.


"Gdynia 1988-2018" "Gdynia 1988-2018"

– Mierzenie się z legendą to prawdziwe wyzwanie artystyczne i wydaje mi się, że wszyscy artyści, którzy zaangażowali się w tworzenie płyty "Gdynia 1988-2018", podeszli do tego z pewną nabożnością i trójmiejskim luzem. Płyta z 1988 roku charakteryzuje się niczym nieskrępowanym i wolnym od założeń brzmieniem. Staraliśmy się pokazać, że nadal w Trójmieście ten sznyt i różnorodność istnieją – powiedział Michał Miegoń.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

Gość Michał Miegoń (Muzeum Miasta Gdyni)
Playlista
Tagi

Playlista