Unijny szczyt poświęcony finansom. Pieniądze podzielą Europę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Unijny szczyt poświęcony finansom. Pieniądze podzielą Europę?
Flagi państw UEFoto: Shutterstock.com

– Spadły maski. Już nikt nie mówi o europejskiej solidarności, wszyscy mówią o pieniądzach – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Ryszard Czarnecki o unijnych rozmowach w sprawie podziału środków. Krytycznie o przyjmowaniu pieniędzy z UE wypowiedział się poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz. 

Unijny szczyt dotyczący budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa odbędzie się 17 i 18 lipca. Poinformował o tym rzecznik szefa Rady Europejskiej. Wideoszczyt przed kilkoma dniami nie przyniósł rozstrzygnięć w tej sprawie. Czy lipcowe spotkanie zakończy się porozumieniem?

Posłuchaj

15:59
Ryszard Czarnecki i Dobromir Sośnierz o unijnym funduszu odbudowy i budżecie UE (Europejski Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Twarda wojna budżetowa

Ryszard Czarnecki ocenił, że przeprowadzenie ostatniego szczytu zdalnie, wbrew zapowiedziom, że będzie to pierwsze spotkanie szefów rządów i państw UE od wybuchu pandemii, dowodzi, że w tej chwili nie ma wspólnego stanowiska.

Michał Kleiber 1200.jpg
"To byłby sukces". Prof. Michał Kleiber o pieniądzach dla Polski na koronakryzys

– Odłożenie w zasadzie o miesiąc tego szczytu świadczy o tym, że władze unijne, a zwłaszcza szef rady, były premier Belgii Charles Michel potrzebuje czasu, żeby uzgodnić ze wszystkimi państwami jakiś kompromis – powiedział europoseł.

Jego zdaniem kwestia budżetu może się rozstrzygnąć jesienią tego roku, ale nie wykluczył też jednorocznego prowizorium budżetowego. – Co do funduszu odbudowy, ten szczyt może zadecydować o podziale pieniędzy – ocenił Ryszard Czarnecki. – Szansa na porozumienie jest, ale będzie to bardzo twarda wojna budżetowa. Spadły maski. Już nikt nie mówi o europejskiej solidarności, wszyscy mówią o pieniądzach – dodał.

Liczenie paciorków

 W szerszej perspektywie to wszystko są tylko paciorki do rozdawania dla wodzów plemion, żeby ich tubylcy myśleli, że metropolia się o nich troszczy  powiedział Dobromir Sośnierz. Jak dodał, "jest to system kolonizowania gospodarczego krajów peryferyjnych przez narzucanie im niekorzystnych reguł".

Komisja Europejska koronawirus PAP-1200.jpg
"Mamy dobry punkt startu". Jacek Saryusz-Wolski o propozycji KE dla Polski

Wskazał, że skoro jesteśmy w tym systemie "to lepiej dostać trochę więcej paciorków niż mniej paciorków".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

 To część ogólnie bardzo niekorzystnej dla nas gry. Podporządkowujemy się pod dyktat ustawodawczy Brukseli w zamian za stosunkowo niewielkie w skali budżetu, w skali całego naszego PKB przepływy finansowe  stwierdził poseł Konfederacji. 

Argumentował, że sytuacja jest absurdalna.  Wszystkie państwa straciły na koronawirusie. Jest to wykorzystywane jako pretekst, żeby się więcej zrzucać do budżetu unijnego  powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Dobromir Sośnierz (poseł Konfederacji)
Data emisji: 23.06.2020
Godzina emisji: 17.44

fc/mk

Polecane