X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Janusz Wojciechowski: będzie kilka propozycji wyrównania dopłat

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 18:44
- Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego, żeby niesprawiedliwość w postaci nierówności w dopłatach została jak najszybciej zakończona - powiedział w "Pulsie Trójki" Janusz Wojciechowski, unijny komisarz desygnowany ds. rolnictwa.
Audio
  • Janusz Wojciechowski o wyborze na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa i stojących przed nim wyzwaniach (Puls Europy/Trójka)
Kandydat na komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski
Kandydat na komisarza ds. rolnictwa Janusz WojciechowskiFoto: THIERRY MONASSE/REPORTER

- Jesteśmy na dobrej drodze. Wszyscy politycy w Unii Europejskiej mają świadomość tego, że takich nierówności nie może być. To jest niesprawiedliwe - powiedział Janusz Wojciechowski.

Janusz Wojciechowski 1200 EastNews.jpg
Janusz Wojciechowski: komisja ds. rolnictwa jest jedną z najważniejszych w Unii Europejskiej

Wskazał, że różnice w dopłatach są bardzo duże, co częściowo ma przyczyny historyczne, ale wynika też z dyskryminujących warunków przy przyjmowaniu do UE nowych państw. Dodał, że obecne propozycje Komisji Europejskiej częściowo to wyrównują. - Poniżej średniej jest kilkanaście państw, to nie jest problem tylko Polski - powiedział nowy unijny komisarz. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jak ocenił, zostanie przedstawionych kilka propozycji wyrównania dopłat. - To będą decyzje i Parlamentu Europejskiego, i Rady Europejskiej. Komisarz może dostarczać argumentów, które pomogą podjąć właściwą decyzję - wyjaśnił. - Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego, żeby ta niesprawiedliwość w postaci nierówności w dopłatach została jak najszybciej zakończona - zapewnił.

Dwa przesłuchania

Janusz Wojciechowski mówił też, jak przebiegały przesłuchania na stanowisko unijnego komisarza. Podkreślił, że przesłuchania kandydatów są bardzo wnikliwe, a Komisja Rolnictwa to zespół posłów bardzo dobrze zorientowanych w problematyce rolnej. - Moją satysfakcją jest to, że po drugim wysłuchaniu uzyskałem jednogłośne poparcie wszystkich grup politycznych. Niewiele takich przypadków było - powiedział gość Trójki.

Janusz Wojciechowski PAP 1200.jpg
Ekspert o J. Wojciechowskim: będzie reprezentował interes europejskich rolników

- W pierwszym przesłuchaniu skupiłem się może zbyt jednostronnie na kwestiach, które leżą mi najbardziej na sercu, czyli rolnictwo przyjazne środowisku, rolnictwo, które jest prowadzone z troską o mniejsze gospodarstwa - przyznał Janusz Wojciechowski. Dodał, że rolnictwo europejskie jest zróżnicowane i musi takim być. - Jest tam miejsce i na duże, silne gospodarstwa, które zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe, i na te mniejsze, które zapewniają żywotność obszarów wiejskich, ochronę krajobrazu i są bardziej przyjazne środowisku. Myślę, że w drugim przesłuchaniu to wszystko wybrzmiało we właściwych proporcjach - ocenił.

Wspólna polityka rolna

Zwrócił uwagę, że przesłuchanie odbyło się w trudnym momencie, gdy na stole leży przygotowana przez odchodzącą KE propozycja reformy wspólnej polityki rolnej. Wskazał, że budzi ona szereg kontrowersji, ale jest popierana przez nową Komisję.

- Jestem zobowiązany, żeby ją popierać - wyjaśnił i dodał, że w drugim przesłuchaniu już bardzo konkretnie wskazał, w jakich obszarach widzi możliwości zmian. - Wychodząc niejako naprzeciw temu, czego oczekują posłowie do PE, żeby wspólna polityka rolna była rzeczywiście wspólna, żeby nie było zbyt daleko idącego oddania tych głównych kompetencji państwom członkowskim - powiedział Janusz Wojciechowski.

Unijny komisarz mówił też, kto będzie szefem jego gabinetu i kiedy nowa Komisja Europejska powinna zacząć pracę. Poruszono też temat unijnego budżetu na politykę rolną i przyszłej współpracy Janusza Wojciechowskiego z Fransem Timmermansem. 

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Janusz Wojciechowski (unijny komisarz ds. rolnictwa)
Data emisji: 22.10.2019
Godzina emisji: 17.45

fc/mk

Czytaj także

S. Szynkowski vel Sęk: PiS może szybko doprowadzić do wyrównania dopłat

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 08:15
- Powinniśmy dojść do poziomu dopłat bezpośrednich takiego jak w krajach Europy Zachodniej. Polskim rolnikom należy się to po 15 latach w Unii Europejskiej. Nie ma dzisiaj żadnego powodu, by utrzymywać je na niższym poziomie - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń