more_horiz

Polityka Unii Europejskiej i USA ws. Bliskiego Wschodu. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 18:49
– Wejście do administracji Donalda Trumpa Johna Boltona, byłego ambasadora USA przy ONZ, dało nową jakość, jeśli chodzi o stusunek do władz Teheranu. Stąd wynikają też różnice zdań ws. Iranu między politykami UE a USA - mówił w "Pulsie Europy" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Bogdan Klich, senator PO, ocenił natomiast, że porozumienie z Iranem, z którego wycofał się Trump, obniżało napięcie na Bliskim Wschodzie. 
Audio
  • Ryszard Czarnecki i Bogdan Klich o polityce Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych ws. Bliskiego Wschodu (Puls Europy/Trójka)
Donald Trump
Donald Trump Foto: PAP/ CHRIS KLEPONIS / POOL

W Warszawie w dniach 13-14 lutego odbędzie się spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i Stany Zjednoczone. O polityce Unii Europejskiej wobec Bliskiego Wschodu mówili w "Pulsie Europy" Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, oraz Bogdan Klich, senator Platformy Obywatelskiej. 

– Do niedawna spojrzenie na sytuację na Bliskim Wschodzie UE i Stanów Zjednoczonych było identyczne. Do wiosny zeszłego roku obowiązywało bowiem GSPOA, czyli porozumienie rozbrojeniowe z Iranem, które przed laty wynegocjowali m.in. przedstawiciele UE oraz USA. Co więcej Polska była również z tego porozumienia zadowolona. Ono obniżało napięcie i zmniejszyło niebezpieczeństwo uzbrojenia Iranu w broń atomową. Szkoda, że się z tego porozumienia wycofano – ocenił Klich. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce"

Dla Ryszarda Czarneckiego zmiana stanowiska USA ws. porozumienia z Iranem nie jest zaskakująca. – Wejście do administracji USA Johna Boltona, byłego ambasadora USA przy ONZ, dała nową jakość. On prezentował niesłychanie twardy stosunek do władz Teheranu. Prezydent Donald Trump, wycofując się więc z tego porozumienia, mówi niejako Boltonem – skomentował Czarnecki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Bogdan Klich (senator PO)
Data emisji: 12.02.2019 
Godzina emisji: 17.44

kad/gs

Czytaj także

Czy to dobrze, że Polska organizuje konferencję bliskowschodnią?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:00
Rozpoczynająca się w najbliższą środę konferencja bliskowschodnia będzie najważniejszym wydarzeniem dyplomatycznym w Warszawie od czasu szczytu NATO z 2016 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: konferencja bliskowschodnia wyraźnie się profiluje

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 09:30
- Wyłania się z mgławicy, jaką była na samym początku. Widać wyraźnie, że chyba nie ma możliwości zorganizowania koferencji bliskowschodniej, która by uwzględniała wszystkie zainteresowane strony - mówi w "Sygnałach dnia" ekspert ds. międzynarodowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

40-lecie irańskiej rewolucji islamskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:00
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie już za dwa dni. Jej czas zbiega się z rocznicą powstania Islamskiej Republiki Iranu.
rozwiń zwiń