X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Artysta politykiem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 21:00
Czy artysta może i czy powinien zostawać politykiem?
Audio
  • Czy artysta może się sprawdzić w polityce? (Sztuka Kochana/Trójka)
Ignacy Jan Paderewski auf einem Bild von Lawrence Alma-Tadema
Ignacy Jan Paderewski auf einem Bild von Lawrence Alma-TademaFoto: Lawrence Alma-Tadema/MNW

kulturalni chuligani 1200.jpg
Chuligan artystą?

Z pewnością popularność i sympatia odbiorców mogą budować polityczny kapitał. Ale czy ktoś wyrosły w świecie sztuki będzie umiał poruszać się sprawnie w meandrach polityki, czy będzie umiał dopasować się do jej reguł? Pozytywnym przykładem jest Vaclav Havel, który był nie tylko działaczem demokratycznej opozycji, ale po przemianach 1989 roku został prezydentem Czechosłowacji i potem dwukrotnie prezydentem Czech, wprowadzał swój kraj do NATO i Unii Europejskiej.

Najbardziej znanym przykładem polskiego artysty-polityka jest Ignacy Jan Paderewski, który swoim autorytetem i kontaktami przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, następnie przez rok sprawował funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych, by potem z powodzeniem wrócić do przerwanej na krótko kariery muzycznej.      

Z czego wynikało zainteresowanie Paderewskiego polityką? Czy był skuteczny jako premier? Jak kontakt z polityką wpłynął na jego życie? O tym rozmawialiśmy z Magdaleną Pinker z Muzeum Narodowego w Warszawie, kuratorką otwartej niedawno wystawy poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu oraz z prof. Marianem Markiem Drozdowskim, autorem biografii politycznej pianisty.

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Goście: Magdalena Pinker (Muzeum Narodowe w Warszawie, kuratorka wystawy poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu), prof. Marian Marek Drozdowski (autor biografii politycznej Ignacego Jana Paderewskiego)
Data emisji: 18.03.2018
Godzina emisji: 20.09

ml/mk

Czytaj także

Krzesło a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 20:00
W jakim stopniu przedmioty, którymi się otaczamy, mówią o tym, kim jesteśmy? Czy filiżanki, tkaniny i meble mogą być dziś, w zglobalizowanym świecie, wyróżnikami narodowej tożsamości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupowanie sztuki: miłośnicy i nabywcy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 21:00
Czy sztuka jest towarem? Oczywiście jest, można dzieła sztuki kupować i sprzedawać. Ale czy sztuka jest takim samym towarem jak inne dobra, kupowane dla celów użytkowych lub jako inwestycje?
rozwiń zwiń