X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Leonardo da Vinci. Jak zmieniało się postrzeganie artysty przez wieki?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 12:00
– Zazwyczaj to ja polecam Państwu książki, tym razem redaktor Hieronim Wrona polecił książkę mnie – przyznał Mariusz Cieślik rozpoczynając audycję poświęconą aż dwóm książkom o Leonardzie da Vinci. 
Audio
  • Dlaczego Leonardo da Vinci tak często nie kończył swoich prac, tylko pozostawiał to uczniom? (Przodownicy lektury/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ klss

Okładka książki "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów" Dmitrija Mereżkowskiego, Wydawnictwo MG Okładka książki "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów" Dmitrija Mereżkowskiego, Wydawnictwo MG

Pierwsza z książek, do czytania których zachęcał autor "Przodowników lektury", została napisana blisko sto lat temu. To powieść "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów" Dmitrija Mereżkowskiego, który sam także był bardzo ciekawą postacią. Fabularyzowana biografia jest napisana w tak zwanej manierze symbolicznej, a do tego dość staromodnym językiem, co przyznają zarówno prowadzący "Do południa" Hirek Wrona, jak i Mariusz Cieślik, jednak – jak podkreślają – warto po nią sięgnąć. 

Druga z proponowanych pozycji to ukazująca się właśnie w Polsce książka "Leonardo da Vinci" Waltera Isaacsona. Nie sposób oderwać się od niej. To jeden z najszczerszych portretów Leonarda w literaturze – człowieka z krwi i kości, bękarta, homoseksualisty nie kryjącego się ze swoją orientacją i wegetarianina z przekonania. Świetnie napisana, bazująca na najnowszych odkryciach, znakomicie oddaje ducha epoki i postać twórcy. 

Jak w obu książkach jest przedstawiony ten wszechstronny twórca? Jak wyglądały kulisy jego pracy? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 


Okładka książki "Leonardo da Vinci" Waltera Isaacsona, Wydawnictwo Insignis 
Okładka książki "Leonardo da Vinci" Waltera Isaacsona, Wydawnictwo Insignis

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 8.05.2019
Godzina emisji: 10.13

mat. prasowe/gs/mk

Czytaj także

Literatura, na którą warto zwrócić uwagę

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 17:45
Książki głośne, kontrowersyjne, wybitne. Felietony, zapowiedzi, rozmowy z autorami. Nowości i bestsellery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy pomysł na popularyzację polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 11:00
W Tel Awiwie ruszyły warsztaty dla tłumaczy literatury polskiej na język hebrajski: Szkoła Nowych Tłumaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Około północy", czyli tajemnica Podwórzowego Mordercy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 14:34
– Moja powieść zaczyna się 5 dni po śmierci Komedy, na Powązkach około południa. Znalezienie informacji na temat tego wydarzenia, nawet ustalenie pogody, było trudne – mówi Mariusz Czubaj, autor książki "Około północy".
rozwiń zwiń