X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Amerykanin zafascynowany Józefem Czapskim

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 08:00
To pierwsza na polskim rynku rzetelna biografia Józefa Czapskiego, napisana przez zafascynowanego nim Amerykanina. 
Audio
  • Historia Józefa Czapskiego (Czarnoksiążnik/Trójka)
Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza Erica Karpelesa, wyd. Noir sur Blanc
"Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza" Erica Karpelesa, wyd. Noir sur BlancFoto: mat. promocyjne

Józef Czapski – żołnierz, postać publiczna, świadek historii, pamiętnikarz, pisarz i malarz. Jego życie objęło niemal cały wiek XX. W czasie Rewolucji był studentem w Petersburgu, w szalonych latach 20. – malarzem w Paryżu. Jako polski oficer rezerwy wróciwszy do ojczyzny walczył z Niemcami na początku II wojny światowej, przez Sowietów został wzięty do niewoli i cudem ocalał z masakry tysięcy jego towarzyszy broni.

Potem nie wrócił do Polski, pracował w powojennym Paryżu, zdając relacje z tragicznego położenia swojego kraju niszczonego przez totalitarny ustrój. Wydane tuż po wojnie, choć mniej znane, wspomnienia Czapskiego z sowieckiego obozu "Na nieludzkiej ziemi", wyprzedzają "Archipelag Gułag" Sołżenicyna o ćwierć wieku. Czapski narzucił sobie również ścisłą dyscyplinę jako malarz – twórczość ta nadawała sens jego życiu i przez dziesięciolecia zajmował się nią codziennie.

– Jest w tej książce coś, czego nie ma w żadnej innej o Czapskim. Po prostu autor książki jest malarzem – zachęca do przeczytania książki Mateusz Matyszkowicz. 

czapski_663x364.jpg

Józef Czapski: malarz, pisarz, świadek historii

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 5.04.2019
Godzina emisji: 7.50

kw/mat.prasowe/abi

Czytaj także

Matematycy mają szczęście!

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 08:30
– Przystojni, inteligentni, mający niezwykle emocjonujące życie pełne przygód i niespodzianek – takim wprowadzeniem Mateusz Matyszkowicz, rozpoczął audycję poświęconą historii polskich matematyków, opisanej w książce Dermota Turinga "X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pustynia i morze", czyli w niewoli u współczesnych piratów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 08:30
– Michael S. Moore to amerykański dziennikarz, który w pewnym momencie zainteresował się piractwem. Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale tak się złożyło, że został porwany – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń