Wszystkie grzechy II Rzeczpospolitej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszystkie grzechy II Rzeczpospolitej
Zatrzymani na polecenie władz administracyjnych żebracy, którzy przybyli do Warszawy na żebry pod cmentarzami w dzień zaduszny.Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

– Świat prostytucji w dwudziestoleciu międzywojennym był bardzo skomplikowany. Panowała tam niezwykle szczegółowa hierarchia. Nie było wyraźnego podziału na świat biedy, zepsucia i na świat moralny. Te światy zdecydowanie się przenikały, a droga wiodąca z jednego świata do drugiego była szybsza, niż mogłoby się wydawać – mówił Paweł Rzewuski, historyk, filozof, autor książki "Grzechy Paryża Północy. Mroczne życie przedwojennej Warszawy".

Posłuchaj

Najstarszy zawód świata w XX-leciu międzywojennym (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Grzechy Paryża Północy" Paweł Rzewuski, Wydawnictwo Literackie
"Grzechy Paryża Północy" Paweł Rzewuski, Wydawnictwo Literackie

Jaka była Warszawa międzywojnia? Czy romantyczny, ciepły obraz przedwojennego przestępcy ze stolicy ma coś wspólnego z ówczesną rzeczywistością? Opierając się na wielu szerzej nieznanych źródłach historycznych, Paweł Rzewuski kreśli żywy portret warszawskiego marginesu. Opisuje przyczyny biedy i niektórych przestępstw, problem prostytucji oraz handlu kobietami, a także najgłośniejsze morderstwa, przestępstwa i oszustwa rozgrywające się w "Paryżu Północy".

– "Grzechy Paryża Północy" pisałem z intencją spojrzenia w inny sposób na historię przedwojennej Warszawy. Nie widać w niej miasta pięknego i bogatego, a jeśli posiadającego przestępców to tylko takich którzy byli romantyczni, ale właśnie miasto przepełnione biedne, ciasne i brutalne. Jego piękno i moc nie tkwiła w fasadach domów i eleganckich pasażach ale w codziennej walce o polepszenie jakości życia i bezpieczeństwa swoich mieszkańców. I chociaż Paryż Północy był pełen grzechów, starano się je przezwyciężyć – tłumaczy autor.

W jaki sposób w okresie międzywojennym młodzi mężczyźni świętowali zdanie matury? Jak wówczas do zjawiska prostytucji odnosił się Kościół? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem książki.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Paweł Rzewuski (historyk, filozof, autor książki "Grzechy Paryża Północy. Mroczne życie przedwojennej Warszawy")
Data emisji: 23.11.2019
Godzina emisji: 14.49

mat. prasowe/kr/mk

Polecane