X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jak wyglądałby świat bez powstania styczniowego?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 14:57
Mamy XXII wiek, powstanie styczniowe nigdy się nie zdarzyło, a rządy sprawuje wielkie imperium Romanowów – taka wizja świata wyłania się z powieści "Gambit Wielopolskiego" autorstwa Adama Przechrzty.
Audio
  • Adam Przechrzta o "Gambicie Wielopolskiego" (Trójkowy chuligan literacki)
Scena z powstania styczniowego  rycina
Scena z powstania styczniowego – rycinaFoto: PAP/Classic Image / Alamy Stock Photo

Okładka książki "Gambit wielkopolskiego" Okładka książki "Gambit wielkopolskiego"

Adam Przechrzta – pisarz fantasy, naukowiec i doktor nauk humanistycznych, jest gościem Mateusza Matyszkiewicza. Dlaczego autor "Gambita Wielopolskiego" zadał pytanie o los Polski bez powstania styczniowego?

– W powstaniu styczniowym szczególne było to, że co prawda w sensie militarnym, nie zagroziliśmy Rosji, natomiast prawdopodobnie było to powstanie, które zniszczyło imperium rosyjskie pod względem finansowym. Gdyby nie powstanie styczniowe, Rosjanie zrealizowaliby większość swoich reform i wtedy nie byłoby rewolucji październikowej. Jeżeli nie byłoby puczu bolszewickiego, bolszewicy nie byliby w stanie zachęcić mas do buntu przeciwko carowi. Pisząc tę powieść, miałem też na myśli odkłamanie pewnych mitów związanych z powstaniem styczniowym, a tych było całkiem sporo – wyjaśnia pisarz.

Jakie mity narosłe wokół powstania styczniowego demaskuje "Gambit Wielopolskiego"? Kogo (lub co) symbolizuje pojawiająca się w powieści postać Jokera? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Adam Przechrzta (pisarz fantasy, naukowiec, doktor nauk humanistycznych)
Data emisji: 5.10.2019
Godzina emisji: 14.49

kr/mk

Czytaj także

"Westerplatte", czyli przybliżanie czytelnikowi historii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 14:55
– O Westerplatte wie każdy Polak. Natomiast to, co się tam wydarzyło, jak to faktycznie wyglądało, to wiedza zarezerwowana głównie dla historyków – wyjaśnia Jacek Komuda, autor powieści historycznej "Westerplatte".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Polska czyta nowele (i kryminały)! Narodowe Czytanie 2019

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:50
Ósma edycja Narodowego Czytania to osiem nowel ośmiu polskich autorów, które Para Prezydencka wybrała spośród ponad stu propozycji tytułów. We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyli Mariusz Cieślik i Katarzyna Puzyńska, autorka sagi kryminalnej "Lipowo".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk u schyłku wojny w kryminale noir Krzysztofa Bochusa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 14:55
– W dzień Gdańsk jest kolorową makietą dla turystów, a w nocy pokazuje swoją odmienną, czasem bardzo gwałtowną naturę  – mówił Krzysztof Bochus, autor kryminału retro "Miasto duchów".
rozwiń zwiń