X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Zimno odsłania nas i oczyszcza

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:13
Ryszard Czajkowski to urodzony w 1933 r. polarnik, publicysta i członek The Explorers Club, szerszej publiczności znany szczególnie z 150-odcinkowego cyklu telewizyjnego "Przez lądy i morza". Tę niezwykłą postać przypomina nam nasza rozmówczyni, Dagmara Bożek-Andryszczak, książką "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna". 
Audio
  • Dagmara Bożek-Andryszczak o Ryszardzie Czajkowskim (Trójkowy chuligan literacki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Timaldo

Okładka książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna" Dagmary Bożek-Andryszczak i Piotra Andryszczaka, wyd. Bezdroża Okładka książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna" Dagmary Bożek-Andryszczak i Piotra Andryszczaka, wyd. Bezdroża

Co sprawiło, że podróżniczka zainteresowała się życiorysem autora popularnego sprzed lat programu, ktory dzisiaj raczej nie jest popularny?

– Ryszard Czajkowsk pozostaje w cieniu, ponieważ zmieniło sie podejście do turystyki, do podróżowania. Pomimo tego, że z Ryszardem łączy nas pasja do zimna, a dzieli bardzo wiele lat i ogromna róznica pokoleniowa, uważam, że pasja do podróżowania jest pasją uniwersalną, o której trzeba mówić. Dzięki temu można poznawać świat, uczy to nas otwartości na inność. Ryszard zawsze podkreślał tę inność w czasie swych licznych podróży. No i na pewno połączyło nas to, że oboje jesteśmy polarnikami – opowiada Dagmara Bożek-Andryszczak.

W jakich, dosyć nietypowych okolicznościach autorka miała okazję spotkać Ryszarda Czajkowskiego po raz pierwszy? Czy według naszego gościa polskie polarnictwo nadal jest silne?

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz  
Gość: Dagmara Bożek-Andryszczak (uczestniczka 40. polskiej wyprawy antarktycznej w latach 2015-2016, współautorka książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna") 
Data emisji: 10.08.2019
Godzina emisji: 14.42

kr/mk

Czytaj także

"Tajemnice Marszałka Śmigłego-Rydza", czyli odkłamywanie mitu Naczelnego Wodza

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 15:15
Marszałek Edward Rydz-Śmigły miał być wielkim wodzem. Tymczasem w pewnych środowiskach pozostała po nim zła pamięć. Czy słusznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura wagonowa w wydaniu Wojciecha Tomczyka

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 14:56
W tym wydaniu audycji gościliśmy Wojciecha Tomczyka – dramaturga, scenarzystę, krytyka filmowego, a także błyskotliwego komentatora popkultury, zarówno z okresu PRL, jak i tej współczesnej. Wydane w maju tego roku "Felietony" wracają do czasów audiotele, Maryli Rodowicz i "Czterech pancernych i psa", ale także do dramatów Becketta oraz wybitnych, polskich filmów z lat 80. i 90.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Holewiński: bez mitów nie przetrwalibyśmy jako naród

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 14:56
Gościem tego wydania audycji był Wacław Holewiński pisarz, prawnik i działacz opozycji demokratycznej. "Pogrom 1906" to powieść będąca drugą częścią trylogii poświęconej Rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim – okresowi strajków i walk obejmujących ośrodki przemysłowe oraz wsie, który trwał dwa lata. 
rozwiń zwiń