X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Exodus". Opowieść o pokoleniu niezakorzenionym

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 12:00
– Troszeczkę rozsypała nam się stara struktura domu. Trudno mi w tym momencie powiedzieć, co ją zastąpiło. Coś musiało, przecież ci ludzie, którzy wyjeżdżają, osiedlają się w innych krajach, mają domy, rodziny, przyjaciół, nie żyją w pustce – podkreśla Łukasz Orbitowski.
Audio
  • "Exodus". Opowieść o pokoleniu niezakorzenionym (Trójkowy chuligan literacki)
Łukasz Orbitowski
Łukasz OrbitowskiFoto: PAP/Marcin Bielecki

cherezinska_1200.jpg
"Płomienna korona" – gra o tron w królestwie bez króla

Jak zauważa Łukasz Orbitowski, łatwość wyjazdu wiąże się z łatwością pozornego zakorzenienia w nowej scenerii, w nowym kraju. – Moja babcia, urodzona w 1916 roku, raz w życiu wyjechała z Krakowa gdzieś dalej. Jak mój tata w latach 80. pojechał do Ameryki, to było tak, jakby teraz ruszył na Marsa. Wiem, z jaką łatwością sam pięć lat temu spakowałem swoje życie do samochodu i wyjechałem do Kopenhagi. Nowe życie w kompletnie nowej rzeczywistości zaczęło się natychmiast – przyznaje gość Mateusza Matyszkowicza. Pisarz zwraca uwagę, że obecnie pozostanie w Polsce to nie kwestia przymusu, ale wyboru. Łukasz Orbitowski podkreśla, że sam z pewnym zaskoczeniem odkrył, iż nie jest w stanie żyć poza Polską, choć początkowo to planował. 


Fragment okładki książki "Exodus" Łukasza Orbitowskiego Fragment okładki książki "Exodus" Łukasza Orbitowskiego

Co, poza najbliższymi, porzuca Jan – bohater książki "Exodus" – ruszając w drogę, uciekając? Czy gadżety i pożądane rzeczy są tym, co nas zakorzenia w rzeczywistości? Czym różni się bogactwo współczesne od tego sprzed dwóch tysięcy lat? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 


Marek Nowakowski PAP 1200.jpg
Jak zapamiętamy literackie pokolenie "Współczesności"?

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Książki.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Łukasz Orbitowski (pisarz)
Data emisji: 6.01.2018
Godzina emisji: 16.07

gs/ac/mk

Czytaj także

"Ostatnie srebrniki". Thriller historyczny najwyższej próby

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 17:00
Tajemniczy artefakt, morderstwa i niebezpieczne tajne zgromadzenia – rzeczy te kojarzą się najczęściej z "Kodem da Vinci" Dana Browna. Tymczasem, Tadeusz Biedzki, znany globtroter, postanowił zmierzyć się z podobną materią w swojej najnowszej powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Czapski – artysta totalny

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 20:00
– W wypadku Czapskiego mamy do czynienia z twórczością totalną, integralną, całkowitą. Aktywność artysty w żaden sposób nie daje się oddzielić od postawy człowieka działającego: działanie jest sztuką, a sztuka działaniem – mówi w Trójce prof. Krzysztof Rutkowski, wicedyrektor Kolegium Artes Liberales.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W emigracyjnym labiryncie" – listy Mrożka i Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 17:00
W kolejnym wydaniu "Trójkowego chuligana literackiego" o korespondencji Sławomira Mrożka i Leopolda Tyrmanda opowiadał Mariusz Urbanek.
rozwiń zwiń