Opuszczone dzieci czekają na rodziców zastępczych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opuszczone dzieci czekają na rodziców zastępczych
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gladskikh Tatiana

Wioski Dziecięce SOS poszukują rodziców, którzy chcieliby stworzyć dom dla opuszczonych i osieroconych dzieci. Trwa już trzecia kampania pod hasłem "Zastępujemy niezastąpionych". – Nie jest łatwo znaleźć chętnych – przyznaje Anna Choszcz-Sendrowska.

Posłuchaj

Opuszczone dzieci czekają na rodziców zastępczych (Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kampania ma rozwiać wątpliwości tych osób, które myślały o tym, by zostać rodzicem zastępczym, ale boją się takiej decyzji. - Trzeba jak najgłośniej mówić o tym, że w Polsce 74 tys. dzieci nie wychowuje się w biologicznych rodzinach. Jedna piąta z nich, ok. 16 tys. dzieci, nadal mieszka w instytucjach, a nie w rodzinach zastępczych. My chcemy to zmienić, chcemy, żeby dzieci miały dom, miłość, mamę bądź oboje rodziców – mówi Choszcz-Sendrowska.

Bycie rodzicem SOS to nie tylko praca, ale przede wszystkim sposób na życie. Opiekunowie zamieszkują z grupą dzieci w jednym domu położonym na terenie Wioski Dziecięcej.

– To normalny dom, mam pod opieką siódemkę dzieci, sześciu chłopców i jedną dziewczynkę. Pomaga mi też asystentka. Te dzieci są przestraszone, każde podniesienie głosu to dla nich sygnał do ucieczki. Ja staram się pokazywać to, czego nauczyła mnie moja mama, by dzieci zobaczyły, jak wygląda normalność – mówi Wioletta Lewandowska, mama SOS z Wioski Dziecięcej w Siedlcach. 

Jak wygląda proces rekrutacji i weryfikacji kandydatów na rodziców SOS? Czy mali mieszkańcy Wiosek Dziecięcych mają kontakt ze swoimi biologicznymi rodzicami? O tym w nagraniu.

mat. wyd. Editio mat. wyd. Editio

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" wspominaliśmy natomiast Marka Adamika, grafika, malarza, pisarza, autora książki "Sensu sens", w której opisał m.in. swoje zmagania z nieuleczalną chorobą. Artysta niedawno tragicznie zginął w górach.

Książkę Marka Adamika " sensu sens" przez cały czas jedni ludzie przekazują innym ludziom -  jako coś co może dodać siły, pomóc np. w walce z nieuleczalną chorobą ale też w docenieniu każdej chwili życia. Książka Marka Adamika "Sensu sens" ukazała się pod patronatem Trójki. W tej chwili "Sensu sens"  wychodzi w hiszpańskiej wersji językowej.  Pojawi się na najbliższych targach książki w Madrycie, które rozpoczynają się 26 maja.

W audycji o Marku Adamiku opowiadali Malina Wieczorek z Fundacji "SM– walcz o siebie", Kapsyda Kobro-Okołowicz z Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego oraz Michał Bielawski, przyrodni brat Marka Adamika, reżyser filmów dokumentalnych.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autorka: Elżbieta Korczyńska
Goście: Anna Choszcz-Sendrowska (Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce), Wioletta Lewandowska (mama SOS z Wioski Dziecięcej w Siedlcach)
Data emisji: 16.05.2018
Godzina emisji: 23.05

mg/ml

Polecane