X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Życie i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:00
Był kapelanem warszawskiej Solidarności, upominał się o podstawowe prawa i wolności. Beatyfikowany został w roku 2010, obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
Audio
  • Życie i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki (Białe plamy/Trójka)
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawiający mszę świętą,
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawiający mszę świętą,Foto: fot. Andrzej Iwański, źr. Cyfrowe Archiwum Pamiątek, Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0

W czasach PRL postać ks. Jerzego Popiełuszki przyciągała do warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki tłumy wiernych. Odprawiane przez niego msze za ojczyznę zostały nazwane przez ówczesne władze "seansami nienawiści" i były krytykowane, jako "godzące w ustrój socjalistyczny" wiece polityczne. Ks. Popiełuszko był istotnym dla środowiska "Solidarności" duszpasterzem, ale to jego męczeńska śmierć w 1984 roku uczyniła z niego symbol – równie potrzebny opozycji, co niekorzystny dla rządzących.


shutterstock_220563070 ksiadz 1200.jpg
Kim był ksiądz Edmund Friszke?

– Każdy człowiek rodzi się z niezapisaną kartą w umyśle. My, filozofowie, mówimy na to "byt dynamiczny", czyli taki, który przez całe życie się rozwija, pod wpływem otoczenia, innych ludzi. O takim przypadku możemy mówić, gdy chodzi o ks. Jerzego Popiełuszkę. Bo oto chorowity, niczym nie niewyróżniający chłopak spełnił Boży plan. Podjął palmę męczeństwa, choć o nią nie zabiegał – mówi ks. Jan Sochoń.

Co ukształtowało charakter ks. Popiełuszki? Jak wpłynęła na niego rodzina i miejsce, z którego pochodził? Tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: ks. prof. Jan Sochoń
(teolog, filozof, ksiądz rzymskokatolicki)
Data emisji:
11.01.2018
Godzina emisji:
 23.07

ml/mk

Czytaj także

Morderstwa polityczne Warszawy. Długa lista znaczona krwią

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 18:43
- Mord polityczny w okresie PRL mógł być przypadkowy, co pokazywało całą złożoność rzeczywistości tamtych czasów - mówi historyk, prof. Patryk Pleskot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewangelia w życiu i przesłaniu ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 01:40
- Ksiądz Jerzy Popiełuszko bardzo lubił ludzi i oni to czuli. Miał charyzmę, ogromnie dużo empatii wobec innych i moc przyciągania, zaprzyjaźniania się - mówi dziennikarka Milena Kindziuk.
rozwiń zwiń