X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czasem historia jest jak piękny sen. "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" P. Legutko

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 23:59
– Tytuł jest trochę prowokacyjny. Wszystkie te odcinki i eseje ukazują rozdarcie pomiędzy marzeniem a spełnieniem – mówił Piotr Legutko, publicysta i współautor programu "Marzyciele" emitowanego na TVP Historia, na którego podstawie niedawno powstała książka.
Audio
  • Marzący o niepodległej Polsce (Historie jak z książki/Trójka)
Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski, wyd. WAM
"Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski, wyd. WAMFoto: mat. promocyjne

"Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski, wyd. WAM "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski, wyd. WAM

Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą" to zbiór esejów o Janie Matejko, Stanisławie Wyspiańskim, Romanie Dmowskim i innych, mniej znanych artystach, politykach, powstańcach, żołnierzach i społecznikach, którzy śnili o Niepodległej oraz o tym, jak ich sen się ziścił.

– Bohaterowie tej publikacji zostali najpierw przypomniani na ekranach telewizorów za pośrednictwem emitowanego przez kanał TVP Historia serialu "Marzyciele". Jego autorzy zdecydowali się teraz opowiedzieć więcej o ich losach i dokonaniach na kartach książki. (…) Dziś, po latach, jedynie nieliczne z tych postaci są nadal, choć nie bez trudu, rozpoznawane. O pozostałych wiedza się ulotniła, a pamięć zatarła. Zamieszczone tu opowieści będą zatem jedne z tych postaci przywracały pamięci we właściwym kształcie, a inne zostaną tu dopiero przez czytelników odkryte – pisał we wstępie do książki prof. Tomasz Gąsowski.

– Tak układaliśmy listę tych 18 postaci, że większość tych marzycieli nie doczekała spełnienia swojego marzenia. To, co jest wspólnym mianownikiem dla tych wszystkich, bardzo różnych bohaterów, moglibyśmy ująć w słowach "od naczelnika do naczelnika", czyli od naczelnika Kościuszki do naczelnika Piłsudskiego. Gdy obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości, mówiliśmy o jej ojcach, o tym, co wydarzyło się w 1918 roku, ale najpierw trzeba opowiedzieć na pytanie, co straciliśmy, czym jest ta niepodległość. Trzeba opowiedzieć także o tych marzycielach, o tych, którzy dążyli do odzyskania niepodległości i, z różnych powodów, ich marzenia nie mogły zostać spełnione, ale bez ich marzeń tej niepodległości by nie było – podkreślał gość Marka Stremeckiego.

Ponadto w audycji:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: Andrzej Gąsiorowski "Polska Armia Ludowa 1943-1945. Studia. Fakty-mity-tajemnice";
  • Dzieje się historia: zbiór artykułów "Twórczość na zamówienie" pod red. Sebastiana Ligarskiego i Rafała Łatki;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o fizjologu i epidemiologu Ancelu Keys'ie.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Piotr Legutko (dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny TVP Historia, współautor książki "Marzyciele. Oni wyśnili Niepodległą")
Data emisji: 21.01.2019
Godzina emisji: 23.09

kr/mat. prasowe

Czytaj także

"Historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej". Codzienność w sowieckich łagrach

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 00:00
"Niezarekwirowane" to książka zbudowana ze współcześnie nagranych relacji ludzi Gułagu – więźniów oraz ich oprawców i pracowników łagrów sowieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień 13 grudnia 1981 roku w pamięci internowanych

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 14:00
– 13 grudnia ok. godziny trzynastej siedziałam "na dołku" przy ul. Opaczewskiej. To było w podziemiach – była jedna cela żeńska. Zostałam aresztowana jeszcze 12 grudnia przed północą, mieszkałam w jednym z pierwszych mieszkań, do których przyszli – wspomina dziennikarka Agnieszka Romaszewska-Guzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przetrwać piekło? Codzienność niemieckiej okupacji

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 23:59
– Przez kilka tygodni byłam gościem w domach świadków tamtych wydarzeń – o przygotowaniach do napisania swojej ostatniej książki mówiła w audycji Elżbieta Isakiewicz, autorka "Piekła ocalonych". 
rozwiń zwiń