X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej". Codzienność w sowieckich łagrach

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 00:00
"Niezarekwirowane" to książka zbudowana ze współcześnie nagranych relacji ludzi Gułagu – więźniów oraz ich oprawców i pracowników łagrów sowieckich.
Audio
  • Ludzkie tragedie sowieckich łagrów (Historie jak z książki/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/DmNdm

Okładka książki "Niezarekwirowane" Okładka książki "Niezarekwirowane"

Korespondentki rosyjskiej "Nowej Gazety", przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Memoriał", stworzyły niezwykły zapis historii – ludzi, epoki stalinizmu, ale też dzisiejszej świadomości o represjach i konsekwencjach traumy dla Rosji i Rosjan. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami bohaterów i cudem ocalonych "niezarekwirowanych" dokumentów i przedmiotów, cennych emocjonalnie dla świadków, u których odnajdujemy też polskie wątki.

– Chciałabym opowiedzieć o historii Jurjia Fidelgolca, który trafił do łagru, jako kilkunastoletni chłopak. "Posadzili mnie za udział w grupie antysowieckiej. Jaka z nas była grupa? Raptem trójka kumpli. Spotkaliśmy się, pobajdurzyliśmy i rozeszliśmy się" – cytuje Agnieszka Knyt, redaktor książki. – Za to "bajdurzenie" trafił na kilkanaście lat do łagru. W książce mamy jego zdjęcie przed znalezieniem się w obozie - uśmiechnięty, młody chłopak. Obok fotografia Jurjia, który spędził kilka lat w łagrze  zmęczony życiem, zniszczony staruszek. Towarzyska rozmowa miała takie konsekwencje – dodaje.

Jakie przejmujące historie są jeszcze zawarte w książce o sowieckich obozach pracy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: Piotr Derlatka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie";
  • Dzieje się historia: Joanna Puchalska "Wilczyce z dzikich pól", Andrew Nagorski "1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę";
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o pamiętnikach Jana Słomki.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Agnieszka Knyt (redaktor książki "Niezarekwirowane. Historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej") 
Data emisji: 10.12.2019
Godzina emisji: 23.07

kw/kr

Czytaj także

Historia spisana w pamiętnikach

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 00:00
– Ta książka to zapis codzienności, ważny dla rodziny, ale myślę, że wciągający i zajmujący również dla innych. To lustro tamtych czasów – mówi o książce "Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie" Rafał Skąpski, który spisał w niej wspomnienia swojej babci – Zofii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie święto książki historycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 00:00
28 listopada rozpoczną się w Warszawie XXVIII Targi Książki Historycznej. O imprezie opowiadał w audycji jej dyrektor – Waldemar Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice warszawskich kościołów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 00:00
– Do książki dobierałem świątynie spoza głównego kanonu kościołów turystycznie obleganych. Jednakże, ich historia jest zdumiewająca – mówi Piotr Otrębski, autor książki "Nieistniejące, nieznane, niezwykłe kościoły Warszawy".
rozwiń zwiń