X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ojcowie Niepodległości i miejsca z nimi związane

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 13:00
Do odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów przyczyniła się praca setek tysięcy ludzi. W specjalnej odsłonie audycji "Historie jak z książki" opowiedzieliśmy o tych najważniejszych, symbolizujących niepodległość i powstanie II Rzeczpospolitej.
Audio
  • Śladami Ojców Niepodległości (Historie jak z książki/Trójka)
Hotel Bazar w Poznaniu
Hotel Bazar w PoznaniuFoto: PAP/Adam Ciereszko

Odwiedziliśmy m.in. warszawski Kamionek, gdzie urodził się Roman Dmowski, gospodarstwo pod Krakowem stworzone przez Wincentego Witosa oraz Hotel Bazar w Poznaniu, skąd w 1918 roku do tłumów zgromadzonych pod hotelem przemawiał Paderewski. W tę wyjątkową podróż wybraliśmy się wraz z historykiem, prof. Michałem Kopczyńskim i naszymi przewodnikami.

– Okolica wygląda podobnie jak 101 lat temu. Dziś Hotel Bazar przypomina obiekt sprzed wieku. Ma wyremontowaną fasadę, w środku cały czas trwają prace adaptacyjne, bo w przyszłości ponownie ma tam być hotel. Do niedawna sądzono, że Paderewski przemawiał z okna na drugim piętrze położonym narożnikowo. Teraz wiadomo, że to jego słynne wystąpienie miało miejsce z okna położonego bezpośrednio nad wejściem głównym do hotelu, a więc przemawiał z pierwszego piętra – mówił pisarz, Piotr Bojarski.

– Do Gdańska Paderewski został przywieziony na brytyjskim krążowniku, skąd miał jechać do Warszawy, ale Wojciech Korfanty przekonał go, by pojechał do Warszawy przez Poznań. Paderewski przemówił tam, podziękował za ciepłe przyjęcie, powiedział, że Polska jednoczy się i Wielkopolska kolebka państwa polskiego nie będzie stała z boku – dodał prof. Michał Kopczyński.

Dlaczego Józef Piłsudski i Roman Dmowski nie darzyli się sympatią? W jaki sposób urodzony we włościańskiej rodzinie Wincenty Witos zdobył swoje wykształcenie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: prof. Michał Kopczyński (historyk, redaktor naczelny czasopisma "Mówią Wieki")
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 12.10

kr

Czytaj także

Powrót do polskiego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 23:58
Całkiem niedawno, bo jeszcze 30 lat temu, Lwów nie istniał w przestrzeni publicznej. W latach 80. nie można było emitować filmów obrazujących to niegdyś polskie miasto. Dziś Lwów powraca, między innymi w książkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajni agenci na tropie skarbów kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 23:58
Czy dzieła sztuki mogą znaleźć się w orbicie zainteresowań wywiadu? Odpowiedź brzmi: tak. O jednym z takich przypadków opowiadają w książce "Operacja Rafael" jej autorzy: Marcin Faliński i Marek Kozubal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia polskiego pieniądza

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 23:59
– Pieniądz jest uniwersalnym towarem, ale też nośnikiem pewnej ideologii – mówi Wojciech Kalwat, autor książki "Historia pieniądzem się toczy". 
rozwiń zwiń